Pomorskimi Sztormami wyróżniono osoby, instytucje i wydarzenia, które zdaniem czytelników „Gazety Wyborczej Trójmiasto” w 2023 r. odniosły największe sukcesy w pomorskiej kulturze, sporcie, inicjatywach obywatelskich, ekologii, nauce, urbanistyce i kulinariach. Przyznane zostały również Sztormy Europejskie dla wyróżniających się projektów dofinansowanych ze środków unijnych.

Głównym partnerem plebiscytu jest samorząd województwa pomorskiego, który podczas gali finałowej w Europejskim Centrum Solidarności reprezentował marszałek Mieczysław Struk.

– Za każdym wydarzeniem, za każdą inwestycją stoją konkretni ludzie. Pomorzanki i Pomorzanie, którzy tutaj mieszkają, tutaj tworzą, tutaj chcą się rozwijać – mówił na wstępie uroczystości marszałek Struk. – Gratuluję wszystkim nominowanym i dziękuję, że każdego dnia zmieniacie naszą rzeczywistość na jeszcze lepszą.

Tegoroczni laureaci Pomorskich Sztormów

Sztormem Kulturalnym uhonorowane zostały Festiwale Inside Seaside i Sea You, czyli wydarzenia muzyczne, organizowane przez agencję Live, które w ciekawy sposób poszerzają trójmiejską ofertę festiwalową oraz dają możliwość wysłuchania występów międzynarodowych gwiazd i ciekawych młodych lokalnych talentów.

Jako Sztorm Sportowy najlepszy okazał się finałowy turniej Ligi Narodów siatkarzy w Ergo Arenie, którego gospodarzem był Gdańsk. Przy fantastycznej atmosferze stworzonej przez tłumy kibiców, reprezentacja Polski w kapitalnym stylu sięgnęła po zwycięstwo, pokonując w finale zespół USA.

Sztorm Obywatelski za łączenie inicjatyw obywatelskich oraz małych organizacji z samorządami, uczelniami i biznesem, umożliwiające tym samym zdobycie społecznikom i społeczniczkom dostępu do pieniędzy, merytorycznej wiedzy i konkretnych narzędzi, przyznany został Up Foundation.

Sztorm Ekologiczny otrzymała koalicja Las Jest Nasz, zrzeszająca wiele środowisk i organizacji, których celem jest ochrona przed dewastacją Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz obszarów cennych przyrodniczo położonych na terenie województwa pomorskiego.

Laureatką Sztormu Naukowego została lekarka Ewa Pawłowska z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, którą wyróżniono za stworzenie aplikacji Horus do wykrywania wznowy raka płuc.

Sztormami Europejskimi nagrodzone zostały pomysły i przedsięwzięcia, które przynoszą korzyści nie tylko lokalnym społecznościom, ale przede wszystkim mieszkańcom całego Pomorza. W tym roku zarówno w kategorii Infrastruktura, jak i w kategorii Kapitał Ludzki zwyciężyła Fundacja Hospicyjna. Doceniono w ten sposób projekty:

  • „Budowa i zakup wyposażenia Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku”, dzięki któremu powstała placówka oferująca zajęcia fizjoteraupeutyczne i pomoc psychologiczną dla chorych i ich bliskich,
  • „Opieka wytchnieniowa – domowa i stacjonarna”, którego celem była pomoc opiekunom osób niesamodzielnych poprzez czasowe zapewnienie opieki ich podopiecznym.
.

Sztorm Urbanistyczny, za jedną z najbardziej efektownych rewitalizacji ostatnich lat w Gdańsku, trafił do przedstawicieli dewelopera Euro-Styl Montownia, który jest inwestorem i wykonawcą Montowni. W zabytkowej przestrzeni postoczniowej hali montażowej powstały m.in. część hotelowo-konferencyjna i tętniący życiem foodhall.

Sztorm Kulinarny zdobył lokal Buns przy ul. Świętojańskiej w Gdyni, w którym na miejscu robione są słodkie bunsy, czyli zawijane drożdżowe bułki.

Dodatkowo, na koniec gali tradycyjnie przyznana została nagroda specjalna redakcji „Gazety Wyborczej Trójmiasto”, czyli Medal Karty Trójmiasta za działania integrujące prowadzone na rzecz metropolii. Po raz drugi w historii wyróżniono tym medalem Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, a nagrodę odebrał prezes Tomasz Kloskowski.