Z wizytującym targi ambasadorem Królestwa Danii w Polsce, Ole Toft, spotkał się wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna.

Spotkanie na targach

Jednym z gości targów Edu Offshore Wind 2024 jest Królestwo Danii. Warto bowiem pamiętać, że duńskie firmy mają wieloletnie doświadczenie związane z branżą offshore. A Grupa PGE i Ørsted zakontraktowały statki do transportu i instalacji fundamentów dla projektu Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. 6 marca 2024 r. na targach przebywał ambasador Królestwa Danii w Polsce Ole Toft. Wizyta była okazją do pokazania gościowi z Danii pomorskiego potencjału i perspektyw związanych z offshore w regionie. Przewodnikiem po targach był Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Pomorze i Dania – liderami bałtyckiego offshore

Ambasador Danii był pod wrażeniem dużego zainteresowania targami wśród młodzieży.

– 8 tysięcy młodych uczniów i studentów zainteresowanych karierą w branży offshore. Wspaniałe miejsce – napisał później w mediach społecznościowych.

Ambasador wspomniał również, że w przyszłym roku będziemy obchodzić 400-lecie istnienia duńskiego przedstawicielstwa na Pomorzu, a obecny konsul Julian Skelnik jest 49. Konsulem Królestwa Danii na Pomorzu. Jednak najważniejsze rozmowy dotyczyły współpracy, jaką Pomorze i Dania może rozwijać, aby stać się liderami branży offshore na obszarze Południowego Bałtyku.

– Jesteśmy otwarci na polsko-duńskie partnerstwo. Offshore to nasz wspólny temat. Dania jest w tym obszarze bardzo rozwinięta i tego zazdroszczę, podobnie jak bajek Andersena i klocków Lego – mówił Leszek Bonna.

Zarówno ambasador, jak i wicemarszałek byli zgodni, że Pomorze to ważny partner dla kraju Andersena. Świadczy o tym zwiększająca się liczba duńskich inwestycji w regionie, czego przykładem jest choćby powstająca pod Gdańskiem fabryka Danfoss. Dania to również nasz wieloletni partner w organizacji BSSSC (Baltic Sea States Subregional Cooperation) i ERB (Euroregion Bałtyk).