Wydanie przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku „Myśli politycznej Lecha Bądkowskiego” zbiegło się z przypadającą na ten rok 40. rocznicą śmierci pisarza.

– Nie jest to książka-pomnik, lecz lektura obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych społeczną i intelektualną spuścizną oraz historią Pomorza – mówi Kamila Gulbicka z Działu Promocji, Marketingu i Public Relations WiMBPw Gdańsku. – To kompendium publicystyki politycznej Bądkowskiego od pierwszych jego pism, po wypowiedzi z ostatnich dni życia. Zebrane w całość teksty idealnie prezentują konsekwencję głoszonych przez Lecha Bądkowskiego przekonań, a także zaskakują aktualnością.

Teksty warte przypomnienia współczesnemu czytelnikowi

Książka podzielona jest na sześć części. Zawiera wywiady przeprowadzone z Lechem Bądkowskim oraz uporządkowane tematycznie teksty publicysty. Każdy z rozdziałów został poprzedzony wprowadzeniem orędowników jego idei. Znalazły się tam teksty: prof. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego, Aleksandra Halla, Grzegorza Grzelaka, Marii Mrozińskiej i Sławiny Bądkowskiej-Kosmulskiej.

Jak czytamy we wstępie Sławiny Bądkowskiej-Kosmulskiej do tej publikacji:

Polityczne i historyczne pisma Lecha Bądkowskiego, mojego ojca, nie są powszechnie znane. Śmiem twierdzić, że często nie są doceniane przez tych, którzy je przeczytali. Od dawna myślałam o tym, żeby przypomnieć współczesnemu czytelnikowi te teksty, a przynajmniej ich część. Trzeba bowiem wiedzieć, że w czasie, kiedy były pisane, nie można było ich opublikować w oficjalnej prasie czy wydać w formie książki. Pytanie o rolę polityki w życiu Lecha Bądkowskiego staje się zasadne zwłaszcza przy lekturze przedostatniego rozdziału książki, artykułu podyktowanego przez ojca i nagranego przeze mnie w grudniu 1983 roku. Ten ostatni tekst jest przesłaniem i przestrogą polityczną dla nas i dla następnego pokolenia.

Premiera „Myśli politycznej Lecha Bądkowskiego” odbędzie się we wtorek, 27 lutego 2024 r. o godz. 18:00 w sali Niebo polskie przy ul. Jana Augustyńskiego 1 w Gdańsku. O tekstach politycznych i historycznych Lecha Bądkowskiego w oparciu o jego wizję samorządu i ideę regionalizmu porozmawiają: Sławina Bądkowska-Kosmulska, Grzegorz Grzelak, Aleksander Hall i Maria Mrozińska. Spotkanie poprowadzi Roman Daszczyński.

Organizatorami wydarzenia są: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, Fundacja im. Arkadiusza Rybickiego oraz Fundacja „Samorządność” im. Lecha Bądkowskiego. Partnerem wydarzenia jest samorząd województwa pomorskiego.

.

*  *  *

Lech Bądkowski (ur. 24 stycznia 1920 r. w Toruniu, zm. 24 lutego 1984 r. w Gdańsku) to znany pisarz, dziennikarz i działacz społeczny.

W młodości był żołnierzem kampanii wrześniowej, a następnie Polskich Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii. Po zakończeniu II wojny światowej osiadł w Gdańsku i zajmował się działalnością społeczną oraz pisarską. W swojej publicystyce rozwijał idee samorządności i regionalizmu.

W 1956 r. współtworzył Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, w którym działał do końca życia. Był założycielem i pierwszym prezesem studenckiego Klubu Pomorania. Przez wiele lat pełnił funkcję prezesa oddziału gdańskiego Związku Literatów Polskich. Był także członkiem Zarządu Głównego ZLP i członkiem polskiego PEN-Clubu, a od 1981 r. członkiem jego zarządu.

W sierpniu 1980 r. jako pierwszy intelektualista znalazł się w Stoczni Gdańskiej, gdzie aktywnie uczestniczył w obradach jako członek Prezydium i rzecznik prasowy Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Był jednym z sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych. Od października 1980 do listopada 1981 r. był redaktorem dodatku „Samorządność” w „Dzienniku Bałtyckim”, a od listopada 1981 r. do wprowadzenia stanu wojennego redaktorem naczelnym tygodnika „Samorządność”. Wiosną 1981 r. był współzałożycielem, a następnie przewodniczącym Klubu Myśli Politycznej im. Konstytucji 3 Maja w Gdańsku.

Pośmiertnie został wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Gdańska (2000). Ponadto został odznaczony Orderem Virtuti Militari jako żołnierz Polskich Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii (1941), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1965), a pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2006) oraz Krzyżem Wolności i Solidarności (2015).