Wydarzenia dofinansowane są ze środków województwa pomorskiego w ramach Konkursu ofert na realizację zadania publicznego województwa pomorskiego Rozwój kultury w województwie pomorskim w 2023 r.

IX Międzynarodowy Plener Malarski Artystów Nieprofesjonalnych

Prace artystów nieprofesjonalnych będzie można oglądać na wernisażu wystawy poplenerowej IX Międzynarodowego Pleneru Malarskiego Artystów Nieprofesjonalnych „Śladami Maxa Pechsteina”, który odbędzie się w poniedziałek, 24 lipca 2023 r. o godz. 12.00. Stowarzyszenie na rzecz rozwoju regionu słowińskiego Kluka zaprasza na wernisaż do Herbaciarni w Spichlerzu Richtera w Słupsku. Tegoroczny plener odbył się w kaszubskiej wiosce Stojcino położonej w gminie Smołdzino. Międzynarodowe spotkanie artystów jest kontynuacją przedwojennej tradycji. W latach 20. i 30. XX wieku teren zamieszkiwany przez Słowińców stał się oazą artystyczną dla ekspresjonisty Maxa Pechsteina. Na te tereny przyjeżdżali też inni artyści o niemieckim pochodzeniu. W tegorocznym plenerze brali udział nieprofesjonalni artyści z Polski i Niemiec. Można ich było spotkać na Wybrzeżu Słowińskim, gdzie poszukiwali motywów do swoich prac, robili szkice i malowali. Wystawa prac potrwa do początku września.

Plener rzeźbiarsko-malarski „Pole Sztuk”

Tego samego dnia w Rodowie (powiat kwidzyński) o godz. 19.00 oficjalnie rozpocznie się XXXII Międzynarodowy plener rzeźbiarsko-malarskiego „Pole sztuk”. Imprezę, która wpisała się już w krajobraz kulturowy naszego regionu, jak co roku, organizuje Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rodowo oraz Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Do tej pory w ramach pleneru odbyły się dziesiątki różnorodnych akcji artystycznych, wystaw, pokazów filmów, wykładów, koncertów. Brało w nich udział kilka tysięcy artystów i ponad półtora tysiąca studentów sztuki.

W tegorocznej edycji zaplanowano również szereg intersujących wydarzeń kulturalnych, w tym m.in.:

  • wystawę malarstwa z cyklu „Ta pamięć” autorstwa Wiesława Żarczyńskiego,
  • wykład Szak jako szef regimentu pieszego koronnego królewicza jegomości,
  • rozstrzygnięcie konkursu rzeźbiarskiego na popiersie Carla Albrechta Schacka von Wittenau,
  • uroczyste wręczenie medalu Polonia Semper Fidelis
  •  wykład Od (Ostatniej) Wieczerzy do fastfoodu. O jedzeniu w sztuce”
  • koncert muzyczny Suita Sorgen See – Daniel Bloom
  • otwarcie wystawy malarstwa z cyklu „Ślady i Znaki malarskie” autorstwa prof. Jacka Kornackiego;
    pokaz intermedialny „Po wietrze” autorstwa dr Roberta Turło,
  • otwarcie wystawy poplenerowej i rozstrzygnięcie Jubileuszowego XX Konkursu Malarsko- Fotograficznego „Barwy lasu”.

Plenerowi, który potrwa do 6 sierpnia, towarzyszyć będą m.in.: warsztaty ceramiczne, snycerstwa i rzeźby.

Program pleneru 2023 [PDF,]