Zabytek Zadbany jest corocznym konkursem organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nadzór nad nim sprawuje Generalny Konserwator Zabytków, a procedurę konkursową w jego imieniu przeprowadza Narodowy Instytut Dziedzictwa.

To zabytek?

Zabytek czyli grodzisko, renesansowy zamek albo barokowy pałac. Takie jest wyobrażenie o obiektach zabytkowych. Nic bardziej mylnego. Zabytkiem mogą być budowle, które powstały w XIX czy XX wieku. A nawet takie, które powstały po drugiej wojnie światowej. I właśnie jedną z takich budowli jest kościół pw. Św. Serca Pana Jezusa w śródmieściu Gdyni. Czemu tak stosunkowo nowy obiekt został wyróżniony?

Jeden z symboli Gdyni

Kościół jest jednym z przykładów modernistycznej architektury Gdyni. W 2015 roku kościół został wpisany do rejestru zabytków województwa pomorskiego. Został zbudowany według projektu znanych architektów Jana Borowskiego i Leopolda Taraszkiewicza z 1959 roku. Kościół powstał w okresie tzw. odwilży po czasach stalinowskich. Jury przyznało nagrodę za kompleksowe podejście do obiektu sakralnego i przeprowadzenie remontu konserwatorskiego wnętrza i zewnętrza kościoła. Nie bez znaczenia było również ochrona powojennego dziedzictwa modernizmu. Warto dodać, że, kościół NSPJ w Gdyni był jedynym zabytkiem z województwa pomorskiego, który był nominowany w finale. W ramach prac wyremontowano m.in. dach kościoła. Remont objął również szereg prac wewnątrz Kościoła.

Co to za konkurs?

Zabytek Zadbany to bardzo prestiżowy konkurs organizowany od 1975 roku i promujący obiekty zabytkowe, przy których w sposób wzorowy prowadzone są prace budowlane, konserwatorskie, rewaloryzacyjne i adaptacyjne, a także systematycznie działania na rzecz ich właściwego utrzymania zgodnie z najwyższymi standardami badawczymi i wykonawczymi. Nadzór nad konkursem w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje Generalny Konserwator Zabytków, a za procedury konkursowe odpowiada Narodowy Instytut Dziedzictwa.