Przez całe wakacje odbędzie się 10 pokazów w poniedziałki i wybrane wtorki, od 26 czerwca do 7 sierpnia 2023 r. Wszystkie projekcje rozpoczynać się będę o godz. 21.30. na Scenie Letniej Teatru Miejskiego w Gdyni (wejście na plażę nr 17).

Jakie filmy zobaczymy w tym roku?

Podobnie jak w latach ubiegłych wieczorne pokazy kina plenerowego w Gdyni Orłowie poświęcone będą najciekawszym filmom ubiegłych lat, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na festiwalach w Cannes, Berlinie czy Wenecji, zdobyły Oskary lub Europejskie Nagrody Filmowe.

Na otwarcie cyklu zaprezentowany zostanie najgłośniejszy tytuł roku, czyli „W trójkącie” szwedzkiego reżysera Rubena Östlunda. Film, który zdobył nie tylko Złotą Palmę na ubiegłorocznym festiwalu filmowym w Cannes, ale też kilka statuetek Europejskich Nagodów Filmowych jest szaloną komedią, bezlitosną satyrą społeczną, nie tylko na świat najbogatszych tego świata.

– W tym roku w programie filmowych satyr społecznych będzie zresztą dużo więcej. Przez ostatnie dwa lata widać wyraźnie taką tendencję w kinie europejskim. Reżyserzy sięgają po satyrę, groteskę i czarny humor, żeby napiętnować i wyśmiać pewne zjawiska współczesnego świata – mówi Anna Kądziela-Grubman, dyrektorka programowa Kina Letniego w Orłowie.

W podobnej estetyce zrealizowana jest czarna komedia „Boscy” argentyńskich reżyserów Mariano Cohna i Gastóna Duprata, obnażająca próżność przemysłu filmowego i świata celebrytów. Świetne kreacje aktorskie stworzyli w niej Penélope Cruz i Antonio Banderas. Temat narcystycznego społeczeństwa i bohaterów za wszelką cenę starających się zdobyć popularność pojawia się również w czarnej komedii „Chora na siebie” norweskiego reżysera Kristoffera Borgliego. Film okazał się jedną z największych rewelacji ubiegłorocznego festiwalu filmowego w Cannes. To opowieść o tym, jak daleko jesteśmy w stanie posunąć się, by stać się popularnymi, co wydaje się bardzo aktualne w dobie ekspansji mediów społecznościowych. Krytycznym okiem na świat bogatych mieszkańców Lazurowego Wybrzeża patrzy też reżyser Nicolas Bedos w francuskiej komedii „Maskarada”. To z kolei historia pary kochanków, którzy niczym współczesna wersja Bonny i Clyde szykują misterną intrygę, przekręt i zbrodnię.

W programie Kina Letniego w Orłowie pojawią się również takie głośne tytuły, jak „Sundown” meksykańskiego reżysera Michela Franco, prezentowany na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji i nazywany jego objawieniem, choć nie zdobył Złotego Lwa. To film, który łączy thriller z love story w słonecznym Acapulco. Kolejnym filmem jest niezwykle zmysłowy obraz „Paryż, 13 dzielnica”, dowodzący, że dziś o wszystkich odcieniach uczuć najlepiej opowiada się w czerni i bieli. Dzieło Jacquesa Audiarda prezentowane było w konkursie głównym festiwalu w Cannes w 2021 r.

Widzowie będę mogli zobaczyć również „Bezmiar” włoskiego reżysera Emanuele Crialese z ostatniego festiwalu w Wenecji, opowiadający osobistą historię o tożsamości i macierzyństwie, ze wspaniałą kreacją Penelope Cruze czy sensacyjną komedię „Nieznośny ciężar wielkiego talentu” z legendą kina Nicolasem Cagem oraz Pedro Pascalem, znanym z seriali „The Last of Us” i „Mandalorian”. Aktor, grający samego siebie zostaje wciągnięty w sam środek kryminalnej intrygi. W programie Kina Letniego nie mogło zabraknąć filmu jednego z kultowych amerykańskich reżyserów Darrena Aronofskiego. „Wieloryb”, jeden z bardziej poruszających filmów roku, jest opowieścią o dramacie egzystencjonalnym. W główną rolę cierpiącego na chorobliwą otyłość i żyjącego od wielu lat w izolacji Charliego, wcielił się Brendan Fraser, który otrzymał za nią statuetkę Oskara.

.

Program pokazów 13. sezonu Kina Letniego w Orłowie

26 czerwca 2023 r., poniedziałek, godz. 21.30
„W trójkącie”
reż. Ruben Östlund, Szwecja, Wlk. Brytania, Francja, 2022, 150 min.

27 czerwca 2023 r., wtorek, , godz. 21.30
„Nieznośny ciężar wielkiego talentu”
reż. Tom Gormican, USA, 2022, 105 min.

3 lipca 2023 r., poniedziałek, godz. 21.30
„Sundown”
reż. Michel Franco, Francja, Szwecja, Meksyk, 2021, 82 min.

10 lipca 2023 r., poniedziałek, godz. 21.30
„Wieloryb”
reż. Darren Aronofsky, USA, 2022, 117 min.

11 lipca 2023 r., wtorek, godz. 21.30
„Boscy”
reż. Mariano Cohn, Gastón Duprat, Hiszpania, Argentyna, 2021, 114 min.

17 lipca 2023 r., poniedziałek, godz. 21.30
„Paryż, 13 dzielnica”
reż. Jacques Audiard, Francja, 2021, 106 min.

24 lipca 2023 r., poniedziałek, godz. 21.30
„Chora na siebie”
reż. Kristoffer Borgli, Norwegia, Szwecja, 2022, 95 min.

25 lipca 2023 r., wtorek, godz. 21.30
„Maskarada”
reż. Nicolas Bedos, Francja, 2022, 142 min.

31 lipca 2023 r., poniedziałek, godz. 21.30
„Bezmiar”
reż. Emanuele Crialese, Włochy, Francja, 2022, 97 min.

7 sierpnia 2023 r., poniedziałek, godz. 21.30
„Trzy tysiące lat tęsknoty”
reż. George Miller, USA, 2022, 108 min

Bilety w cenie 18 zł dostępne są na stronie internetowej: www.kinoletnie.info.

Każdy seans rozpocznie się od kilkunastominutowego bloku filmów krótkometrażowych: fabuł, animacji i teledysków prezentowanych na festiwalach w Cannes, Wenecji czy Toronto.

Uwaga! W przypadku złych warunków pogodowych pokazy będą przenoszone na inny termin.