„Gdańsk Czyta” jest wydarzeniem w ramach popularnej akcji wywodzącej się z USA „One City, One Book”. Głównym założeniem tego przedsięwzięcia jest zachęcenie jak największej liczby mieszkanek i mieszkańców danego miasta do przeczytania i dyskusji nad jedną, wybraną na dany rok książką.

Koordynatorem akcji „Gdańsk Czyta” jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku.

Jak przebiegało głosowanie?

W tym roku gdańszczanki i gdańszczanie mogli wybierać lekturę roku spośród dwóch pozycji: „Gdańskie wspomnienia młodości” Johanny Schopenhauer oraz „Nieczułość” Martyny Bundy.

Pierwsza tura głosowania na lekturę na rok 2023 miała miejsce podczas ubiegłorocznych wrześniowych Gdańskich Targów Książki, kiedy to goście wydarzenia wrzucali karty do głosowania do specjalnie przygotowanej urny na stoisku WiMBP.

Druga tura plebiscytu odbyła się online. Została zainaugurowana przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz podczas konferencji prasowej, która odbyła się 28 lutego 2023 r. w siedzibie WiMBP. Do 14 marca można była głosować za pomocą formularza zamieszczonego na stronie biblioteki, a także na stronach partnerów wydarzenia: Instytutu Kultury Miejskiej, Gdańsk Miasto Literatury oraz Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

Niekwestionowaną faworytką w obu turach była „Nieczułość”: w pierwszej zdobyła 58 proc. głosów, a w drugiej 70 proc głosów.

W najbliższym czasie WiMBP planuje szereg wydarzeń związanych z promocją wybranej przez czytelniczki i czytelników książki. Kalendarium wydarzeń będzie można śledzić na stronie internetowej: https://wbpg.org.pl/gdansk-czyta-2023/

*  *  *

Martyna Bunda przez lata była autorką reportaży, potem kierowała Działem Krajowym w tygodniku „Polityka”. Przez kilka lat była też komentatorką poranków w radiu Tok FM. Jest autorką trzech książek: „Nieczułość”, „Kot niebieski” oraz „Podwilcze”, w których regularnie wraca na Kaszuby, gdzie się wychowała.

„Nieczułość” to debiut literacki Martyny Bundy. Powieść opowiada o sile kobiecej solidarności na tle ważnych wydarzeń historycznych na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Saga rozpisana na wiele głosów, a w jej centrum one: Rozela i jej córki – Gerta, Truda i Ilda. Kobiety, tak bardzo różniące się między sobą charakterami, zawsze chętnie wracają do Dziewczej Góry, by spotkać się w rodzinnym domu.

Książka została nagrodzona m.in „La Grande Ourse”, nagrodą francuskich czytelników. W Polsce zdobyła Gryfię, Pomorską Nagrodę Literacką „Wiatr od Morza”, a także była nominowana do kilku innych ważnych nagród: Nike, Nagrody Literacka Gdynia czy Nagrody Conrada. Na jej podstawie powstał spektakl w Teatrze Wybrzeże w reżyserii Leny Frankiewicz, wyróżniony m.in. Honorową Nagrodą Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego jako Spektakl Roku 2021.