W ramach projektu PFRON Kultura bez barier w Teatrze Wybrzeże realizowane jest przedsięwzięcie grantowe Teatr dostępny. Jego celem jest zniwelowanie barier w dostępie do kultury wśród osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu poprzez rozszerzenie oferty spektakli z audiodeskrypcją i tłumaczeniem migowym.

– Projekt realizujemy od 1 stycznia do 15 czerwca 2023 r. W tym czasie planujemy wystawić cztery spektakle z audiodeskrypcją oraz trzy spektakle z tłumaczeniem na Polski Język Migowy. Spektaklom będą towarzyszyły działania edukacyjne – informuje Grzegorz Kwiatkowski, rzecznik prasowy Teatru Wybrzeże.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie mogą rezerwować miejsca w kasach biletowych pod nr tel. 519 155 636 lub mailem: bilety@teatrwybrzeze.pl

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego koordynatorką jest Anna Augustyniak, tel. 502 756 973, e-mail: anna.augustyniak@teratrwybrzeze.pl

.

„Koło Sprawy Bożej”

Spektakl „Koło Sprawy Bożej” opowiada o jednej nocy, podczas której spotykają się członkowie sekty towiańczyków – mesjanistycznego ruchu religijnego, który założony został w latach 40. XIX w. przez tajemniczego przybysza z Litwy, Andrzeja Towiańskiego. Charyzmatyczny przywódca i jego przebiegła żona zdołali uwieść i przekonać do swojej sprawy zmęczonych polistopadową emigracją polskich wygnańców, a wśród nich także największych poetów epoki: Słowackiego, Goszczyńskiego, Mickiewicza – oraz jego chorą psychicznie żonę, Celinę. Teraz wszyscy oni zbierają się na paryskim stryszku, by w oparach haszyszu odprawić dziady i napisać list do cara, a przy okazji pokłócić się o stosunek Polaków do Rosji, świata i siebie samych. Romantyczne dylematy architektów naszej wyobraźni po prawie 200 latach wracają echem i zmuszają widzów do zajęcia stanowiska.

Autor sztuki: Konrad Hetel
Reżyseria: Radek Stępień
Dramaturgia: Konrad Hetel
Scenografia: Konrad Hetel i Paweł Paciorek
Kostiumy: Aleksandra Harasimowicz
Muzyka: Bartosz Dziadosz
Światła: Klaudyna Schubert

W spektaklu występują:

  • Robert Ciszewski – Seweryn Goszczyński,
  • Paweł Pogorzałek – Juliusz Słowacki,
  • Karolina Kowalska – Celina Mickiewiczowa,
  • Joanna Kreft-Baka – Karolina Towiańska,
  • Michał Jaros – Adam Mickiewicz,
  • Maciej Konopiński – Andrzej Towiański.