Radni przyjęli stanowisko podczas XLVII sesji Sejmiku Województwa Podmorskiego, która odbyła się 24 października 2022 r. Podczas przedstawiania uchwały na sali obecni byli potomkowie działaczy Związku Polaków w Niemczech Maria Prondzyńska, wnuczka Jana Styp-Rekowskiego oraz Franciszek Szreder, syn Antoniego Szredera. Z rąk senatorów Leszka Czarnobaja i Kazmierza Kleiny otrzymali uchwałę podjęta przez Senat upamiętniająca jubileusz Związku Polaków w Niemczech. Ponadto, przed Salą im. Lecha Bądkowskiego prezentowana była też wystawa z Senatu RP przybliżająca to wydarzenie.

To hołd dla założycieli i drogowskaz dla kolejnych pokoleń

Związek Polaków w Niemczech powstał 100 lat temu. Jego rolą była poprawa sytuacji mniejszości polskiej w m.in. oświacie, kulturze i gospodarce. W czasie wojny wielu jego członków zostało zamordowanych przez Niemców, a kilka tysięcy trafiło do obozów koncentracyjnych.

– Pamięć o dokonaniach członków tej organizacji jest ważna dla współczesnej pomorskiej wspólnoty samorządowej, a szczególnie dla mieszkańców powiatów bytowskiego, kwidzyńskiego, lęborskiego, malborskiego i sztumskiego – mówił, przedstawiając uchwałę, radny Koalicji Obywatelskiej Jerzy Kozdroń.

Pomorscy radni wyrazili uznanie dla twórców i działaczy związku oraz wdzięczność kolejnym pokoleniom ludzi i instytucji zaangażowanych w kultywowanie pamięci o tej organizacji. Aktywność członków związku pozostaje ważną wskazówką dla pomorskiej wspólnoty samorządowej.

Związek dbał o polską tożsamość

Działania związku w okresie międzywojennym wpłynęły na zachowanie polskiej tożsamości na zachodnich Kaszubach i Powiślu. Na przykład z inicjatyw Związku Polaków założono Bank Słowiański w Berlinie, m.in. dzięki czemu możliwa było zakładanie i rozwijanie polskich szkół ludowych np. w Płotowie, Ugoszczy, Rabacinie, Starym Targu czy Waplewie Wielkim. Największym osiągnieciem tej instytucji było zbudowanie i otwarcie w 1937 r. Gimnazjum Polskiego w Kwidzynie. Szkoła miała bardzo wysoki poziom nauczania i wychowania.
Za było 31 radnych, uchwałę podjęto jednogłośnie.