Gdańskie Dni Kaszubskie organizuje Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w związku ze 110. rocznicą zjazdu założycielskiego Towarzystwa Młodokaszubów w Gdańsku. Celem imprezy jest przybliżenie kaszubskiej historii, kultury i tradycji, w tym jedynego i wyjątkowego w skali naszego kraju języka regionalnego – kaszubskiego. Partnerem wydarzenia jest samorząd województwa pomorskiego.

Kaszuby na Ołowiance

Od czwartku do niedzieli, 16-19 czerwca na Jarmarku Kaszubskim na Ołowiance każdy będzie mógł spróbować i zakupić regionalne produkty i przysmaki, a także obejrzeć wystawę plenerową poświęconą wybitnym Kaszubom związanym z Gdańskiem. Dla najmłodszych odwiedzających przygotowano warsztaty z malowania wzorów kaszubskich, plecenia kwiatów czy nauki kaszubskich tańców.

Ponadto w sobotę, 18 czerwca odbędzie się Fischmarkt w Gdańsku, czyli impreza nawiązująca do tradycji targu rybnego w Gdańsku. Od wielu wieków bowiem rybacy z Półwyspu Helskiego przywozili tu na sprzedaż złowione przez siebie ryby. Podczas historycznej inscenizacji do Gdańska powrócą tradycyjne łodzie, zwane pomerankami. Rybacy wyładują swój połów na nabrzeże Ołowianki na tradycyjnych taczkach, w koszach i skrzyniach, a następnie będą go sprzedawać przy użyciu dawnych sprzętów i narzędzi. Odwiedzający Fischmarkt zobaczą, jak wyglądała tradycyjna chata rybacka, oraz wezmą udział w pokazach rzemiosła rybackiego, szkutnictwa, bednarstwa, naprawy sieci czy tradycyjnego wędzenia ryb.

W sobotę i niedzielę, 18-19 czerwca na scenie zlokalizowanej przy Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w ramach Kaszëbë Music Festiwal wystąpią regionalne zespoły i muzycy tacy jak Zespół Pieśni i Tańca Sierakowice, ZPiT Kościerzyna, Zespół Drëszë, Akademia Głosów Tradycji, Katarzyna Chrul, Kaszubska Orkiestra Rybacka oraz Kapela Begebenheit. W przerwie pomiędzy występami odbędą się rozmowy z kaszubskimi twórcami, literatami i znawcami regionalnej historii, które stworzą kulturalne „Ogrody literatury”.

Pozostałe atrakcje

Podczas Gdańskich Dni Kaszubskich w niedzielę, 19 czerwca zaplanowano również spacer kaszubskimi śladami w grodzie Neptuna. Dzień później na kanale YouTube Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego odbędzie się internetowa premiera filmu pt. „Kaszubi w Gdańsku cz.4 – Oliwa”. Będzie to kolejny odcinek serii dokumentalnej, w której prezentowane są ciekawostki historyczne z poszczególnych dzielnic Gdańska.

We wtorek, 21 czerwca na deskach Teatru Wybrzeże wystąpi luzińska grupa teatralna ze sztuką „Ścinanie Kani”. Przedstawienie nawiązywać będzie do ważnego kaszubskiego obrzędu ludowego, który odbywa się w wielu miejscach naszego regionu w okolicach daty letniego przesilenia. Bilet wstępu, który kosztuje 15 zł, można zarezerwować wysyłając maila na adres: biuro@kaszubi.pl.

Natomiast w środę, 22 czerwca w Ratuszu Głównego Miasta zorganizowana zostanie konferencja z okazji 110. rocznicy zjazdu założycielskiego Towarzystwa Młodokaszubów w Gdańsku. Towarzystwo utworzyli wykształceni przedstawiciele inteligencji kaszubsko-pomorskiej, których głównym celem było rozwijanie programu ideowego ruchu kaszubsko-pomorskiego i przygotowanie kadr do działalności wśród Kaszubów. Obecnie kontynuatorem idei Młodokaszubów jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

.

Program Gdański Dni Kaszubskich: