Gimnazjum Polskie w Gdańsku zostało utworzone przez gdańską Macierz Szkolną w 1922 r. Pierwsi uczniowie rozpoczęli w nim naukę 9 maja, a uroczyste otwarcie zorganizowano 13 i 14 maja. Było to jedyne polskie gimnazjum na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Duży wpływ na rozwój placówki wywarł jej dyrektor Jan Augustyński. To z jego inicjatywy w 1938 r. na suficie szkolnej auli dwaj artyści Bolesław Cybis i Jan Zamoyski stworzyli patriotyczny fresk ukazujący fragment nieba widocznego nad Polską. Niestety, malowidło zostało zniszczone przez Niemców tuż po wybuchu II wojny światowej.

Kilka lat temu podczas remontu budynku dawnego gimnazjum, należącego do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, postanowiono odtworzyć „Niebo polskie”. Podjął się tego zespół pracowników i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pod kierownictwem prof. Jacka Zdybla. Sala, w której znajduje się to dzieło, została ponownie udostępniona publiczności w maju 2018 r.

Noc Muzeów pod „Niebem polskim”

Po przerwie związanej z pandemią koronawirusa aula dawnego Gimnazjum Polskiego, w której znajduje się malowidło „Niebo polskie”, ponownie jest dostępna dla zwiedzających. Aby jednak w pełni poznać i zrozumieć historię i symbolikę tego dzieła, najlepiej oglądać je podczas zwiedzania z przewodnikiem. Najbliższe takie wydarzenie odbędzie się w Europejską Noc Muzeów w sobotę, 14 maja 2022 r. Wejścia zaplanowano o godz. 19.00, 20.30 i 22.00. Wstęp – wolny.

– Warto dokładnie przypatrzeć się każdemu, nawet najmniejszemu elementowi „Nieba polskiego”. Symbole, które na nim umieszczono, mają swoje odniesienia w naszej historii, nauce i kulturze. Dlatego w ramach tegorocznej Nocy Muzeów serdecznie zapraszam do uczestnictwa w akcji bezpłatnego zwiedzania z przewodnikiem, który opowie o sekretach tego wspaniałego dzieła – zachęca marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Dodatkowo, w związku z 100. rocznicą utworzenia Gimnazjum Polskiego uczestnicy Nocy Muzeów będą mogli zobaczyć przygotowaną specjalnie na tę okazję miniwystawę. Oprócz archiwalnych zdjęć szkoły, grona nauczycielskiego i uczniów, zaprezentowane zostaną także pamiątki po jego absolwentach, w tym oryginalna czapka należąca do maturzysty z 1936 r.

.