O tym jak rozwijać lokalne firmy debatowali uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Local content, czyli co?

Local content w transformacji energetycznej oznacza udział lokalnych podmiotów w całym procesie technologicznym, ale i w łańcuchach dostaw. Wojna na Ukrainie rozszerzyła jednak to pojęcie. Teraz chodzi już o to, aby cała wiedza, komponenty powstawały w krajach Unii Europejskiej. Local content, to nie tylko lepsza konkurencyjność, ale i bezpieczeństwo kraju. – Naszym celem jest rozwój inwestycji w sektorze OZE, a mamy duży potencjał zwłaszcza jeśli chodzi o morską energetykę wiatrową – mówiła Karolina Lipińska, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP, podczas Kongresu Gospodarczego

Off-shore to szansa

Samorząd województwa pomorskiego jest bardzo aktywny zarówno w kształtowaniu rynku pracy związanego z off-shore, jak i aktywizowania działań badawczo-rozwojowych. Ale działania samorządu wymagają również wsparcia ze strony władz centralnych.

– Inwestycje w morska energetykę wiatrową to szansa dla Polski na niespotykaną dotąd skalę. Nie tylko powinniśmy wzmacniać polskie perły tego sektora, ale również wspierać firmy z potencjałem, które dotychczas tego rynku nie rozpoznały – podkreślała przedstawicielka UMWP.

Konieczne jest zwiększenie przez agendy rządowe liczby projektów przemysłowych.

– Jest ich stanowczo za mało, aby skutecznie uruchomić local content. Potrzebujemy 5-7 takich projektów, aby uzgodnić z kluczowymi partnerami ich udział w globalnych łańcuchach dostaw – przekonywała Lipińska.

Do tej pory jedynie grupa ARP ogłosiła projekt inwestycyjny w Gdańsku.

Jak to robimy na Pomorzu?

Local content to nie tylko to, co jest obecnie.

– Kluczowe jest to, co będzie się działo w niedalekiej przyszłości. Edukacja i kształcenie to podstawa. Dlatego na Pomorzu tworzymy Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej . W pomorskich szkołach podstawowych i średnich organizowane są lekcje o tematyce związanej z MEW. Potencjał jest ogromy, trzeba go tylko mądrze rozwijać i zagospodarować. Niezbędna jest tu współpraca z inwestorami – zaznaczała.

Warto dodać, że taka współpraca już od 2 lat, rozwijana jest w ramach Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej.

– Chciałam również zaprosić wszystkich, aby jesienią przyjechali na Pomorze. We wrześniu odbędą się targi off-shorowe. To wydarzenie dla młodzieży szkół średnich, które pokaże możliwości kształcenia się i pracy w sektorze MEW – zapraszała Karolina Lipińska.

Drugim wydarzeniem będzie konferencja PCHET organizowana w ramach Pomorskiej Doliny Wodorowej.