Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/05/fotka-EKG.jpg Energia odnawialna. Na Pomorzu idziemy po energetyczną niezależność

Energia odnawialna. Na Pomorzu idziemy po energetyczną niezależność

Fot. mat. UMWP
04.05.2022
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
04.05.2022

Energia odnawialna, zwłaszcza ta produkowana w morskich elektrowniach wiatrowych to priorytet. W jej rozwoju ważny jest udział lokalnych firm. Nasze województwo ma świetne warunki do rozwoju branży OZE. A wojna w Ukrainie tylko przyspieszy transformację energetyczną nie tylko w naszym regionie ale i kraju. Dlatego dziś trzeba rozwijać lokalny potencjał. Jak to robić?

O tym jak rozwijać lokalne firmy debatowali uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Local content, czyli co?

Local content w transformacji energetycznej oznacza udział lokalnych podmiotów w całym procesie technologicznym, ale i w łańcuchach dostaw. Wojna na Ukrainie rozszerzyła jednak to pojęcie. Teraz chodzi już o to, aby cała wiedza, komponenty powstawały w krajach Unii Europejskiej. Local content, to nie tylko lepsza konkurencyjność, ale i bezpieczeństwo kraju. – Naszym celem jest rozwój inwestycji w sektorze OZE, a mamy duży potencjał zwłaszcza jeśli chodzi o morską energetykę wiatrową – mówiła Karolina Lipińska, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP, podczas Kongresu Gospodarczego

Off-shore to szansa

Samorząd województwa pomorskiego jest bardzo aktywny zarówno w kształtowaniu rynku pracy związanego z off-shore, jak i aktywizowania działań badawczo-rozwojowych. Ale działania samorządu wymagają również wsparcia ze strony władz centralnych.

– Inwestycje w morska energetykę wiatrową to szansa dla Polski na niespotykaną dotąd skalę. Nie tylko powinniśmy wzmacniać polskie perły tego sektora, ale również wspierać firmy z potencjałem, które dotychczas tego rynku nie rozpoznały – podkreślała przedstawicielka UMWP.

Konieczne jest zwiększenie przez agendy rządowe liczby projektów przemysłowych.

– Jest ich stanowczo za mało, aby skutecznie uruchomić local content. Potrzebujemy 5-7 takich projektów, aby uzgodnić z kluczowymi partnerami ich udział w globalnych łańcuchach dostaw – przekonywała Lipińska.

Do tej pory jedynie grupa ARP ogłosiła projekt inwestycyjny w Gdańsku.

Jak to robimy na Pomorzu?

Local content to nie tylko to, co jest obecnie.

– Kluczowe jest to, co będzie się działo w niedalekiej przyszłości. Edukacja i kształcenie to podstawa. Dlatego na Pomorzu tworzymy Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej . W pomorskich szkołach podstawowych i średnich organizowane są lekcje o tematyce związanej z MEW. Potencjał jest ogromy, trzeba go tylko mądrze rozwijać i zagospodarować. Niezbędna jest tu współpraca z inwestorami – zaznaczała.

Warto dodać, że taka współpraca już od 2 lat, rozwijana jest w ramach Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej.

– Chciałam również zaprosić wszystkich, aby jesienią przyjechali na Pomorze. We wrześniu odbędą się targi off-shorowe. To wydarzenie dla młodzieży szkół średnich, które pokaże możliwości kształcenia się i pracy w sektorze MEW – zapraszała Karolina Lipińska.

Drugim wydarzeniem będzie konferencja PCHET organizowana w ramach Pomorskiej Doliny Wodorowej.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.