Konkurs organizowany jest w ramach 26. edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, która odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia.

Po co kolejna nagroda?

Nagroda Nowego Yoricka ma zainspirować kolejne pokolenie twórców do czytania i inscenizowania dzieł Wiliama Szekspira. Chodzi też o poszukiwanie w jego twórczości odpowiedzi na współczesne problemy i testowanie z jej pomocą nowych form teatralnych. W projekcie wezmą udział trzy polskie teatry: Teatr Wybrzeże z Gdańska, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy oraz Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera z Warszawy.

–  Nowy Yorick z założenia jest inwestycją w przyszłość. W większą liczbę świeżych i dobrych jakościowo produkcji Szekspirowskich. Liczymy na to, że w ramach konkursu powstaną szkice spektakli, które będą miały potencjał zaistnienia w stałym repertuarze polskich teatrów – mówi Agata Grenda, dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i dyrektorka artystyczna Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. – Laureaci Nowego Yoricka przygotują swoje work in progres z zespołem jednego z partnerów oraz zaprezentują je podczas 26. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku. Prace oceni międzynarodowe jury – tłumaczy Grenda.

O co chodzi z Szekspirem?

Pomysłodawcą konkursu jest Łukasz Drewniak, krytyk teatralny, redaktor, selekcjoner konkursu o Złotego Yoricka od lat współpracujący z festiwalem.

– Poziom konkursu Złotego Yoricka na najlepszą polską inscenizację utworu Stratfordczyka zależy tak naprawdę od trzech czynników: potrzeby posiadania Szekspira w repertuarze (dyrekcja), chęci wystawienia Szekspira (reżyser) i pragnienia obejrzenia Szekspira w teatrze (widz). Konkurs o Złotego Yoricka kanalizuje czynnik pierwszy, czyli prestiż wystawienia Szekspira w polskim teatrze. Konkurs o Nowego Yoricka ma wzmocnić czynnik drugi, czyli chęć dialogu reżysera, z pomocą Szekspira, z rzeczywistością i współczesną sztuką. Trzeci czynnik – zainteresowanie widza – zależy od rozłożenia proporcji między popularnymi i mniej znanymi tytułami z szekspirowskiej oferty – wyjaśnia Łukasz Drewniak.

Przypomnijmy, że konkurs o Złotego Yoricka, na najlepszą polską inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira oraz utworów nimi inspirowanych, organizowany jest od 1994 r.

Jakie dzieła są zakazane, a jakie dopuszczone?

Aby skierować uwagę twórców na mniej znane utwory Szekspira, organizatorzy stworzyli listę sztuk zakazanych, czyli tych, po które polskie teatry najchętniej sięgają. Wykaz tych tytułów ma być co roku aktualizowany. W tym roku konkurs nie dopuszcza adaptacji: „Hamleta”, „Makbeta”, „Króla Leara”, „Burzy”, „Snu nocy letniej”, „Romea i Julii” oraz „Poskromienia złośnicy”.
Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać anonimową (opatrzoną godłem) adaptację tekstu – egzemplarza reżyserskiego –  utworu Williama Szekspira, wybranego z podanej przez organizatorów, w regulaminie organizacyjnym, listy, na adres: Gdański Teatr Szekspirowski, ul. Bogusławskiego 1, 80-818 Gdańsk. Nabór projektów trwa do 29 kwietnia br. (decyduje data stempla pocztowego). W kolejnym etapie organizator wyłoni trzy scenariusze, które uzyskają dofinansowanie produkcji w maksymalnej kwocie 20 tys. zł brutto każdy. Scenariusze te zostaną skierowane do fazy prób, realizowanych w teatrach biorących udział w projekcie, z udziałem ich zespołów aktorskich. Finalny efekt pracy zostanie zaprezentowany podczas 26. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku i będzie podlegał ocenie międzynarodowego jury. Zwycięski projekt otrzyma nagrodę Nowego Yoricka.

Regulamin-konkursu-Nowego-Yoricka(PDF)