Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na wystawę „Z peryferii. Vol II”. Autorami prac są: Jacenty Dędek, Karol Palczak, Igor Przybylski, Michał Smandek, Piotr Wachowski, Natalia Wirmańska oraz Małgorzata Zelek. Ekspozycję można oglądać w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce od czwartku, 3 lutego do 1 kwietnia 2022 r.
Kuratorami wystawy są Edyta Wolska i Roman Lewandowski.
Wieś daje spokój
Procesy gwałtownej urbanizacji i uprzemysłowienia, jakie przeszły przez Zachodni świat, począwszy od początku XIX w., sprawiły, że coraz więcej ludzi doświadczyło negatywnych skutków industrializacji, pogorszenia warunków życia w metropoliach i zaczęło migrować na wieś. To właśnie z uwielbienia dla natury i upodobania do prostoty, znani miejscy architekci jak np. Frank Lloyd Wright, zaczęli akcentować piękno świata peryferyjnego. W ślad za nim poszli: pisarze, poeci, artyści. Pod koniec XX w. dostrzeżono, że jednym z rezultatów toczącej się globalizacji jest fenomen fragmentaryzacji tak zwanych wielkich narracji i ucieczka człowieka w żywioł peryferyjności. Okazuje się, że współczesny człowiek, zmęczony ideologią „ufortyfikowaną” w urbanistycznym i architektonicznym dyskursie, wybiera życie z dala od miasta lub na marginesach wielkich kulturowych centrów. Tam może odnaleźć spokój i pozyskać wolność w małych – prywatnych bądź lokalnych opowieściach, które są jedynym gwarantem swobody i niezależności. Współczesny artysta często świadomie i intencjonalnie wybiera funkcjonowanie na prowincji, przedmieściach czy też oddaje się penetrować suburbia z dala od miejskiego rozgwaru i bezpiecznie odizolowany od zagrożeń związanych z pandemią.
Wystawa zbiorowa „Z peryferii. Vol. II”
- Centrum Aktywności Twórczej w Ustce, Zaruskiego 1a
- wystawę można oglądać do 1 kwietnia 2022 w Słupsku w Galerii Kameralnej przy ul. Partyzantów 31 a oraz Baszcie Czarownic przy al. F. Nullo 8, a także w Centrum Aktywności Twórczej przy ul. Zaruskiego 1 a w Ustce