Dzięki przeprowadzonej modernizacji charakterystycznemu słupskiemu „okrąglakowi” przywrócono historyczny wygląd. Budynek Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej zyskał też nowoczesne wnętrze, które dostosowane zostało do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Uroczyste zakończenie i podsumowanie tej inwestycji odbyło się 18 stycznia 2022 r.
W wydarzeniu wzięli udział marszałkowie Mieczysław Struk i Józef Sarnowski oraz Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Modernizacja z niespodziankami
Inwestycja była realizowana przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Słupsku od 2019 r., kiedy to podjęto pierwsze prace projektowe i remontowe, w tym wymianę stolarki okiennej. W kolejnych latach wykonano m.in. docieplenie budynku, montaż wentylacji czy renowację elewacji z odtworzeniem historycznej stolarki drzwiowej. Zmodernizowano także wnętrze wypożyczalni i czytelni bibliotecznej oraz poprawiono dostępność obiektu dla osób z niepełnosprawnościami.
Jak to bywa przy remontach starych budynków, modernizacja słupskiej biblioteki nie obyła się bez niespodzianek.
– Największą z niespodzianek było „znalezienie” windy towarowej Schindlera, której data produkcji opiewa na rok 1936. Winda ukryta była w starym szybie, którego rozebranie zakładał projektant modernizacji. W tym miejscu znajduje się dziś pomieszczenie sanitarne dla osób niepełnosprawnych korzystających z usług naszej placówki – informuje Agata Szklarkowska, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku.
Windę zachowano i wyeksponowano, aby każdy odwiedzający bibliotekę mógł ją podziwiać.
Okrąglak nie tylko z książkami
Gmach przy dzisiejszej ul. Jaracza (charakterystyczny „okrąglak”) powstał w latach 1936-1938 r. i był przeznaczony na niemiecki urząd pracy. W latach powojennych znalazły w nim swoją siedzibę różne placówki oświatowe, m.in. szkoła podstawowa nr 10 oraz kuratorium oświaty. Od 1979 r. w budynku mieści się Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Słupsku, a także inne instytucje podległe samorządowi województwa pomorskiego, w tym biuro zamiejscowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, oddział zamiejscowy Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz słupski oddział Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego.
W zasobach Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Słupsku i jej czterech filiach znajduje się ponad 200 tys. książek, czasopism i multimediów. Poza tym, udostępnianych jest około 30 tys. informacji dotyczących bibliotekarstwa, pedagogiki i różnych problemów oświaty. Zadaniem placówki jest wsparcie działalności innych jednostek oświatowych regionu, a w szczególności bibliotek szkolnych.
– Ważną gałęzią naszej działalności jest promocja czytelnictwa, którą realizujemy wspierając w tym zakresie wychowawców oraz nauczycieli szkół i przedszkoli. Organizujemy konkursy i wystawy, promujemy lokalnych twórców, nasz region i środowiska szkolne są otwarte na wartości, które niosą książka i czytelnictwo – dodaje dyrektor Szklarkowska.