Konferencja pomorskich samorządowców poświęcona zmianom w edukacji odbyła się 3 stycznia 2022 r. przed Pomorskim Urzędem Wojewódzkim. Wzięli w niej udział m.in. Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego odpowiedzialni za edukację, prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz starości i wójtowie z Pomorza.

 „Lex Czarnek” to powrót do PRL

Przeciwko planowanym przez rząd Prawa i Sprawiedliwości zmianom w prawie oświatowym protestują samorządowcy w całej Polsce. Apel w tej sprawie popłynął również z Pomorza.

–  To, co planuje minister Czarnek, to nic innego jak powrót do najczarniejszych czasów PRL i sanacyjnego autorytaryzmu. To niszczenie szkoły – mówił Leszek Sarnowski, starosta sztumski.

Zgodnie z planowanymi zmianami, kompetencje jednostek samorządu terytorialnego, takie jak na przykład tworzenie lokalnej sieci szkół czy powoływanie dyrektorów placówek oświatowych, zostaną bowiem ograniczone. W czasie konferencji wypowiedzieli się również uczniowie.

– Mamy marzenia wolnej szkoły i demokratycznej Polski. Nie osiągniemy tego żyjąc w strachu. Chcemy wiedzy prawdziwej, a nie ideologii – mówiła Zofia Wojtkiewicz, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Sopotu. „Lex Czarnek” to również próba ograniczenia możliwości organizowania zajęć dodatkowych w szkołach.

– Zmiany zablokują dyrektorom i nauczycielom możliwość korzystania ze wsparcia organizacji społecznych. Decyzję, jakie zajęcia i kto je będzie organizować, będzie podejmował kurator oświaty – podkreślała Małgorzata Czarzyńska-Jachym, wiceprezydent Sopotu.

Warto także zaznaczyć, że z uwagi na niską subwencję oświatową, te możliwości już teraz są ograniczone.

Apel Rady Oświatowej

O zatrzymanie zmian w edukacji zaapelowała w grudniu 2021 r. Pomorska Rada Oświatowa.

– Projektowane zmiany wzmacniają znacząco rolę organu sprawującego nadzór pedagogiczny, tj. kuratora oświaty, będącego hierarchicznie usytuowanym organem rządowej administracji zespolonej w województwie, w istotny sposób ograniczają kompetencje i samodzielność samorządów w realizacji zadań własnych w obszarze edukacji publicznej – mówił Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego oraz wiceprzewodniczący PRO.

Pomorska Rada Oświatowa zwracała uwagę, że zawarte w rządowym projekcie regulacje podporządkują decyzje samorządu w kluczowych kwestiach zarządzania edukacją publiczną nadzorowi kuratora oświaty, naruszając tym samym art. 171 Konstytucji RP.

Pierwsze czytanie projektu zmian w prawie oświatowym, znanego jako tzw. „Lex Czarnek”, odbędzie się we wtorek, 4 stycznia 2022 r. na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży i Komisji Obrony Narodowej.