Na najbliższe miesiące Klub Myśli Politycznej im. Tadeusza Mazowieckiego oraz Europejskie Centrum Solidarności zaplanowali nowy cykl spotkań poświęconych Unii Europejskiej. Tradycyjnie organizatorzy zaprosili do rozmów wybitnych ekspertów oraz przedstawicieli młodego pokolenia.
Nowy cykl rozpocznie się we wtorek, 7 grudnia 2021 r. o godz. 18.00. Debata będzie wydarzeniem wyłącznie online. Transmisja spotkania będzie prowadzona na Facebooku oraz stronie internetowej Europejskiego Centrum Solidarności.
Gwarant pokoju i wolności w Europie
Po II wojnie światowej politycy i intelektualiści zastanawiali się, jak zapobiec ewentualnym konfliktom zbrojnym na terytorium Europy. W 1950 r. francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman przedstawił plan zacieśnienia współpracy. Zaproponował Europie Zachodniej integrację przemysłu węgla i stali. Schuman podkreślał, że „umieszczenie produkcji węgla i stali pod wspólnym zarządzaniem […] zmieni los regionów, długo skazanych na wytwarzanie wojennego oręża, którego były najdłużej ofiarami”.
W tym samym roku Francja, Niemcy, Włochy, Belgia, Holandia oraz Luksemburg utworzyły Europejską Wspólnotę Węgla i Stali. Sukces tego projektu skłonił kraje założycielskie do rozszerzenia współpracy na inne obszary gospodarki. Dwa kolejne traktaty powołały w 1958 r. Europejską Wspólnotę Gospodarczą (EWG) i Europejską Wspólnotę Energii Atomowej (Euratom). Głównym ich celem było ustanowienie rynku wewnętrznego, który będzie opierał się na czterech swobodach, tzn. wolnym przepływie między państwami członkowskimi towarów, usług, osób i kapitału.
W 1993 r. wszedł w życie traktat o powstaniu UE, który podpisało 12 państw członkowskich. Dodatkowo, po upadku komunizmu realne stało się rozszerzenie wspólnoty o kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Największe miało miejsce w 2004 r. Oprócz Polski do UE przyłączył się Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia oraz Węgry. Kolejny raz szeregi wspólnoty powiększyły się w 2007 r., kiedy przyjęto Bułgarię oraz Rumunię. Natomiast ostatnie rozszerzenie odbyło się w 2013 roku, kiedy dołączyła do niej Chorwacja.
– Po upływie 71 lat od chwili wdrożenia odważnej myśli Roberta Schumana, można jednoznacznie stwierdzić, że Unia Europejska jest gwarantem pokoju i wolności na naszym kontynencie – podkreśla prof. Janusz Rachoń.
Kto weźmie udział w debacie?
Do rozmowy o Unii Europejskiej w ramach Klubu Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego zaproszeni zostali:
prof. Anna Zielińska-Głębocka – ekonomistka, nauczycielka akademicka i polityczka, Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego,
dr Hanna Machińska – prawniczka i nauczycielka akademicka, zastępczyni rzecznika praw obywatelskich, była dyrektorka Biura Rady Europy w Warszawie,
dr Jakub Kwiatkowski – ekonomista i nauczyciel akademicki, Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego.
Na widowni zasiądą studenci Uniwersytetu Gdańskiego: Julia Borzeszkowska – studentka Wydziału Prawa i Administracji oraz Adam Sobina – student Wydziału Ekonomicznego.
Moderatorem rozmów będzie dr Jacek Kołtan – filozof i politolog, Europejskie Centrum Solidarności.