Jedna z najważniejszych imprez w Europie prezentuje muzykę od średniowiecza do późnego baroku, utwory dawnych kompozytorów w wykonaniu najwybitniejszych polskich i europejskich artystów. Dwie serie koncertów, recitale, występy kameralne i orkiestrowe czekają na melomanów w pięknych wnętrzach gdańskich zabytków.
Po ubiegłorocznej edycji on-line festiwalu z powodu pandemii, koncerty na żywo wprowadzające w atmosferę radości i wyciszenia w związku z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia, potrwają od piątku, 3 grudnia do niedzieli, 12 grudnia 2021 r. Muzyki będzie można posłuchać W Ratuszu Głównego Miasta przy ul. Długiej 46, Dworze Artusa przy Długim Targu 43-44, Centrum św. Jama przy ul. Świętojańskiej 50 i kościele św. Katarzyny przy ul. Profesorskiej 3.
Muzyka
Plejada czołowych artystów muzyki dawnej zawita w mieście Heweliusza w czasie szczególnym. Ich wykonania wypełnią dziesięć adwentowych dni, podczas których czasowi oczekiwania na najpiękniejsze święta towarzyszyć będzie genialna muzyka minionych epok.
Mottem festiwalu Actus Humanus 2021 mogą być słowa Carla Philippa Emanuela Bacha:
„Muzyka nade wszystko musi poruszać serce”.
Wszystko zacznie się od zwątpienia klawesynistów francuskich, a zakończy radosnym kolędowaniem przy dźwiękach pasterskich fletów i skrzypiec prosto z barokowego Paryża. W tych ramach – podczas koncertów wieczornych – zmieszczą się utwory instrumentalne i kantatowe przedstawicieli kilku pokoleń Bachów, koncerty mistrzów włoskich – Antonia Vivaldiego i Francesca Geminianiego, a także symfonie Williama Boyce’a, czołowego kompozytora angielskiego XVIII w. oraz bożonarodzeniowe dzieła liturgiczne Marca-Antoine’a Charpentiera. Nie zabraknie polskich kolęd – tych znanych i tych zapomnianych – oraz polonezów i tańców polskich, wydobytych z barokowych manuskryptów.
Recitale popołudniowe pełne będą muzycznych odkryć i niespodzianek – od melancholijnych dzieł klawesynowych Louisa Couperina, Johanna Jacoba Frobergera i Louisa-Nicolasa Clérambaulta, przez carillonowe opracowania muzyki Jana Pieterszoona Sweelincka i Georga Muffata, lutniowy repertuar renesansu i baroku, tańce dworu Ludwika XIV w wersjach na harfę, muzyczne opowieści o średniowiecznych kobietach i najsłynniejszy anglosaski epos o Beowulfie, aż po suity na violę da gamba syna słynnego Mr. de Sainte-Colombe’a i małą antologię muzyki fletowej kilku stuleci.
Wykonawcy
Festiwal Actus Humanus gromadzi ścisłą światową czołówkę artystów specjalizujących się w wykonawstwie historycznym. Stawkę otworzy niezrównany klawesynista niemiecki Andreas Staier. Obok niego zagrają wirtuozi instrumentów klawiszowych prowadzący orkiestry: Lilianna Stawarz z Royal Baroque Ensemble, Pablo Valetti i Céline Frisch z Café Zimmermann, Marcin Świątkiewicz z Arte dei Suonatori, Rinaldo Alessandrini z Concerto Italiano.
Z kolei Martyna Pastuszka i Stefan Plewniak swoje zespoły – {oh!} Orkiestrę Historyczną i Il Giardino d’Amore – poprowadzą od skrzypiec. Wystąpią najwybitniejszy na świecie znawca dawnych harf Andrew Lawrence-King oraz charyzmatyczni śpiewacy, akompaniujący sobie na harfach Patrizia Bovi i Benjamin Bagby, a także sopranistka Sunhae Im z towarzyszeniem niezrównanej Akademie für Alte Musik Berlin. Recitale dadzą dwaj lutniści, uczeń i mistrz: Michał Gondko i Hopkinson Smith oraz gambista Krzysztof Firlus i flecista Giovanni Antonini.
Muzyka będzie jak zwykle unosić się nad dachami miasta, gdy dzwony gdańskich carillonów wprawią w ruch Monika Kaźmierczak i Małgorzata Fiebig. Zaprezentują się artyści, którzy łączą świat muzyki dawnej i tradycyjnej: Maria Pomianowska ze swoim zespołem i Orkiestra Czasów Zarazy Pawła Iwaszkiewicza. Sébastien Daucé i jego Ensemble Correspondances to finałowe wydarzenie festiwalu. Artyści wystąpią 12 grudnia o godz. 20 w Centrum św. Jana.
Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej festiwalu Actus Humanus.