Łukasz Rogiński w swojej karierze odebrał wiele laurów, nagród i wyróżnień. Jak sam zaznacza podstawowym tworzywem jego dzieł jest… wyobraźnia.

– Jeśli wyobraźnia odbiorcy pokryje się z wyobraźnią twórcy, wtedy dzieło zaczyna żyć – wyjaśnia artysta. – William Shakespeare w prologu do dramatu „Henryk V” zwraca się z prośbą do widzów o włączenie wyobraźni: „Obróćcie w tysiąc jednego człowieka i armię stwórzcie siłą wyobraźni”.

.

Łukasz Rogiński urodził się w Wilnie w 1936 r. Oboje jego rodzice byli artystami malarzami, a wuj Stanisław Żukowski to znany wileński grafik.

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w pracowni Piotra Potworowskiego. W ramach swojej działalności artystycznej zajmował się grafiką, malarstwem oraz ceramiką. Jego prace otrzymali: Jan Paweł II, Czesław Miłosz, Jan Nowak Jeziorański, Margaret Thatcher, Edward Kennedy i Jane Fonda. Ponadto do jego projektów i realizacji należą m.in. fasady kamieniczek przy ulicach Grobla i Szerokiej w Gdańsku (1969 r.) oraz fontanna na skwerze Kościuszki w Gdyni (1974 r.). Był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w graficznych konkursach krajowych i międzynarodowych. Otrzymał także nagrody Prezydenta Miasta Gdańska i Burmistrza Turku (Finlandia). Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz odznakami „Za zasługi dla Gdańska” i „Zasłużonym Ziemi Gdańskiej”.

Obecnie prace Łukasza Rogińskiego znajdują się w zbiorach wielu muzeów i bibliotek w kraju i zagranicą, w tym w Muzeum Gdańska, Muzeum Narodowym w Gdańsku, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Narodowym w Szczecinie, Muzeum Sztuki w Turku (Finlandia), Bibliotece PAN w Gdańsku, Bibliotece Narodowej w Warszawie oraz Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu.

.

Łukasz Rogiński. Rysunki inspirowane dramatami Shakespeare’a

wystawa czynna: od 26 listopada do 31 grudnia 2021 r.
Piwnica Romańska. Oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku
ul. Dominikański 1, Gdańsk

Wystawa będzie dostępna od wtorku do niedzieli (w poniedziałki zamknięta) w godz. 10.00-17.00. Bilet wstępu do Piwnicy Romańskiej kosztuje 8 zł (normalny) lub 5 zł (ulgowy).