Inicjatorem przedsięwzięcia jest Michał Żesławski, który prowadzi Pracownię Rzeźby i Ceramiki w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej.

Co to jest fraktal?

Jest to struktura matematyczna. Jednoznacznej próby jej definiowania unikają nawet matematycy. Jednak zgodnie określają ją jako obiekt samopodobny i o skomplikowanej budowie, taki gdzie fragment przypomina całość. Widziane w komórkach ludzkiego ciała, w budowie roślin czy deltach rzek.

Niezwykła mozaika

Pomysł powstał w czasie lockdownu, który bardzo ograniczył możliwości kontaktu i tradycyjnych form warsztatów czy aktywności artystycznych. Aby powstała mozaika wystarczyło za pomocy zakraplacza upuścić kilka kropel farby na białą płytkę ceramiczną i połączyć z drugą tak, aby po rozłożeniu płytek uz​yskać symetryczne odbicie. Miało być podobne do tego, jakie znamy z testu plam atramentowych Rorschacha.
Uzyskana kompozycja, w całości i fragmentach ma charakter abstrakcyjny o szerokich możliwościach interpretacyjnych. Przede wszystkim jest metaforą społeczeństwa, podobnie jak  mozaika będąc zbiorem zarazem podobnych i różniących się elementów tworzących spójną całość. Powstałe kafelki zostały wypalone i ułożone w mozaikę na ścianie korytarza Centrum Aktywności Twórczej w Ustce.

Fraktal – odsłonięcie mozaiki artystycznej mieszkańców Ustki i okolic

  • 30 listopada 2021 r. wtorek, godz. 17.00
  • Centrum Aktywności Twórczej
  • ul. Zaruskiego 1 a
  • Ustka
  • wstęp – wolny