Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/10/plama-prostokat-3-4.jpg Plama. Fot. materiał prasowy BGSW

Ustka. Weź udział w projekcie artystycznym i zostaw ślad na ścianie Centrum Aktywności Twórczej

Fot. materiał prasowy BGSW
18.10.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
18.10.2021

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza mieszkańców Ustki i okolic do udziału w niecodziennym projekcie artystycznym. Jego celem jest utworzenie mozaiki z kolorowych połączonych plam, które ozdobią ścianę Centrum Aktywności Twórczej.

Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest prowadzący Pracownię Rzeźby i Ceramiki Michał Żesławski. Kontakt do niego pod nr tel. 530 558 750.

Zostaw trwały ślad

Aby wziąć udział w projekcie nie trzeba posiadać tzw. talentu plastycznego czy doświadczenia. Wystarczy za pomocy zakraplacza upuścić kilka kropel farby na białą płytkę ceramiczną i połączyć z drugą tak, aby po rozłożeniu płytek uz​yskać symetryczne odbicie. Ma być podobne do tego, jakie znamy z testu plam atramentowych Rorschacha. Odcisk można wykonać na przygotowanym do tego celu stanowisku na II piętrze w Centrum Aktywności Twórczej, w godzinach otwarcia galerii 10.00-18.00, codziennie aż do 14 listopada. Następie kafelki z pozostawionym unikatowym śladem zostaną wypalone i ułożone w mozaikę na ścianie korytarza Centrum Aktywności Twórczej w Ustce.

Skąd pomysł?

Idea narodziła się w czasie pandemii, która bardzo ograniczyła możliwości kontaktu i tradycyjnych form warsztatów czy aktywności artystycznych. Co ważne, wykonanie odbicia na płytce z użyciem farby naszkliwnej nie wymaga bezpośredniego kontaktu, a czas potrzebny do jego powstania to zaledwie kilka sekund. Chwila ta na trwałe zapisuje unikatowy ślad człowieka, który powstał z tego samego gestu. Uzyskana, w całości i fragmentach, kompozycja ma charakter abstrakcyjny o szerokich możliwościach interpretacyjnych. Przede wszystkim jednak staje się metaforą społeczeństwa, podobnie jak mozaika będąca zbiorem, zarazem podobnych i różniących się elementów tworzących spójną całość.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.