Poradnia psychologiczno-psychoterapeutyczną dla dzieci i młodzieży otwarta została na terenie Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku, 5 października 2021 r. Ośrodek przyjmuje pacjentów bez skierowania i za darmo. Dotyczy to dzieci i młodzieży do 18 lub 21 r. ż.
Poradnia została otwarta z udziałem m.in. marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka oraz członkini zarządu Agnieszki Kapały-Sokalskiej i jest kolejną tego typu placówką na Pomorzu. Od 1 kwietnia 2021 r. w szpitalach marszałkowskich działa już kilka takich ośrodków.
Kolejna poradnia na Pomorzu
To już szóste takie miejsce w ramach szpitali marszałkowskich, w którym pomoc mogą uzyskać młodzi ludzie. Ma to być ośrodek, w którym osobom młodym łatwiej będzie skontaktować się z psychologiem czy psychoterapeutą. Warto podkreślić, że podobnie jak w innych ośrodkach, także w tym działającym w Centrum Zdrowia Psychicznego, funkcjonowanie placówki opiera się na współpracy z rodziną pacjenta oraz jego środowiskiem szkolnym.
– Cieszy mnie, że w Słupsku powstał ośrodek, w którym dzieci i młodzież szkolna otrzymają niezbędną pomoc – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – To bardzo potrzebna inicjatywa, tym bardziej że dotyczy młodych ludzi, którzy mają coraz więcej problemów m.in. w relacjach z rówieśnikami czy w rodzinach. Niestety, wiele z nich wynika z pandemii koronawirusa, a zakres udzielanego do tej pory wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego był niewystarczający – dodaje marszałek Struk.
Przypomnijmy, że od 1 kwietnia 2021 r. w szpitalach marszałkowskich działa kilka ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Znajdują się w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim, Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie (w dwóch lokalizacjach – Kościerzyna i Dzierżążno) oraz Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku. Od 1 czerwca 2021 r. taki ośrodek działa też przy Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni.
Dla kogo pomoc?
Na pomoc w słupskiej poradni mogą liczyć dzieci i młodzież szkolna oraz uczniowie szkół średnich do 18 lat lub w przypadku osoby uczącej się, do ukończenia 21 r. ż. Dzieci przyjmowane są z problemami psychologicznymi, ale niewymagającymi interwencji psychiatry i farmakoterapii. Chodzi m.in. o: problemy komunikacyjne z rówieśnikami i w nawiązywaniu relacji, trudności szkolne, wychowawcze oraz problemy rodzinne. Opieka udzielana jest też w przypadku trudności wynikających z sytuacji związanej z pandemią (poczucie samotności, izolacji, problemy z nauką zdalną), zaburzeń rozwojowych, adaptacyjnych, lękowych, psychosomatycznych, odżywiania czy snu. Pacjentami poradni mogą również być osoby samookaleczające się, przejawiające zachowania autodestrukcyjne, agresję czy depresję.
Jaką pomoc można uzyskać?
W przypadku wielu zaburzeń psychicznych, które pojawiają się w dzieciństwie czy wieku dorastania, dzięki psychoterapii indywidualnej i grupowej, terapii rodzinnej lub pracy z grupą rówieśniczą, można skutecznie pomóc. Warunkiem jest wczesna reakcja na pojawiające się problemy. W poradni młodym pacjentom oferowane są: diagnostyka, porada psychologiczna, sesja psychoterapii indywidualnej, rodzinnej, grupowej oraz wsparcia psychospołecznego. Ponadto, w czasie epidemii porady psychologiczne i sesje psychoterapii mogą być również udzielane przez Internet lub telefonicznie. W placówce zatrudnieni są m.in.: psychologowie, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi. Co ważne, do poradni nie jest potrzebne skierowanie, ale przed konsultacją wymagana jest zgoda obu opiekunów prawnych dziecka. Porady są bezpłatne, gdyż finansowane przez NFZ.
Kontakt z poradnią
Poradnia znajduje się przy ul. Tuwima 34. Telefony – centrala ośrodka 59 307 07 37, do terapeuty środowiskowego 574 700 599 oraz e-mail: pppdm@psychiatria-slupsk.pl.
Ośrodek pracuje według następującego harmonogramu:
- poniedziałek – 11.00-20.00
- wtorek – 8.00-16.00
- środa – 8.00-16.00
- czwartek – 11.00-20.00
- piątek – 8.00-14.00