Koncerty odbędą się w dniach 4–9 września 2021 r. w Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica i w Spichlerzu Sztuki w Słupsku.

Festiwal Pianistyki Polskiej 2021

To wszechstronna prezentacja polskiej muzyki fortepianowej. Będzie można posłuchać utworów na fortepian solo od przełomu XVII i XVIII aż do czasów współczesnych, koncertów fortepianowych znanych takich kompozytorów, jak: Lessel, Dobrzyński, Chopin, Paderewski, Różycki, Stokowski, Melcer, Moszkowski, Szarwenka, Zarzycki, Szymanowski, Maliszewski, Szeligowski, Bacewicz, Baird, Kilar, Kisielewski, Górecki, Panufnik, Maciejewski, Lutosławski oraz Kuźnik, Moss, Brzóska, Dębski, Rozbicki, Łukaszewski, Małecki – prawykonania utworu tego kompozytora będzie można po raz pierwszy wysłuchać podczas festiwalu. Nie zabraknie też kompozycji kameralnych – sonat na fortepian i skrzypce, sonaty na fortepian i wiolonczelę, tria fortepianowego, kwartetów i kwintetów fortepianowych, a także liryki wokalnej z udziałem fortepianu, muzyki jazzowej w wykonaniu najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych m.in. L. Możdżera, W. Pawlika, A. Makowicza.

Koncerty i recitale

W programie zostaną zaakcentowane ważne rocznice muzyczne: 230-lecie śmierci Mozarta, 100-lecie śmierci Władysława Żeleńskiego i 20-lecie również śmierci Haliny Czerny-Stefańskiej. Podczas 2 koncertów symfonicznych i 10 recitali wystąpią: Piotr Alexewicz, Piotr Sałajczyk (w Koncercie fortepianowym Żeleńskiego), Tomasz Ritter, Rafał Łuszczewski, Elżbieta Stefańska i Marek Bracha. Na Estradzie Młodych będzie można posłuchać Patryka Morgasia, Marii Moliszewskiej, Eryka Parchańskiego i Aleksandry Dąbek. W galerii dzieł Witkacego zaprezentuje się duet pianistyczny Anna Boczar i Bartłomiej Kominek, m.in. w nowej kompozycji inspirowanej obrazami – Witkacego Tomasz Opałka oraz śpiewaczka Edyta Piasecka, wykonując pieśni polskie i w arii Goplany Żeleńskiego (akcent rocznicowy). Wieczór jazzu będzie należał do pianisty Pawła Kowalskiego i saksofonisty Piotra Barona. Laureaci Estrady Młodych wystąpią dodatkowo dla młodzieży szkolnej Słupska i okolic.

Historia

Słupski festiwal jest jedyną tego rodzaju imprezą muzyczną w kraju. Kunszt wykonawczy prezentują najwybitniejsi polscy pianiści z kraju i mieszkający za granicą. Festiwal organizowany jest od 1967 r. Pomysłodawcą i pierwszym kierownikiem artystycznym festiwalu był prof. Andrzej Cwojdziński, który pełnił tę funkcję do 1999 r. Dyrektorem artystycznym FPP od 2000 r. jest Jan Popis. Bogata historia, obfitująca w wirtuozerskie wykonania najwybitniejszych polskich pianistów, uczyniła go jednym z najbardziej znaczących wydarzeń muzycznych w Polsce, a jednocześnie wizytówką kulturalną  Słupska.
Od 1974 r. głównemu nurtowi festiwalu towarzyszy Estrada Młodych. Utalentowani młodzi pianiści walczą o tytuł laureata. Ich występy oceniają krytycy, muzykolodzy, profesorowie akademii muzycznych. Oprócz tytułu laureata, czekają na nich nagrania radiowe, recitale i koncerty.
Przez ponad pół wieku trwania FPP, wzięło w nim udział ponad 430 polskich pianistów – od młodych grających corocznie na Estradzie Młodych (aż 180 uzyskało tytuł jej laureata), po mistrzów, jak Witold Małcużyński, Halina Czerny-Stefańska, Regina Smendzianka, Barbara Hesse-Bukowska, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Waldemar Malicki, Janusz Olejniczak, Leszek Możdżer, Adam Harasiewicz, Krzysztof Jabłoński, Krystian Zimerman, Rafał Blechacz i wielu innych.

Więcej informacji i program znajdują się na stronie Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica

Festiwal Pianistyki Polskiej, Słupsk 2021, plakat. Fot. mat. prasowe festiwalu

Na czarnym fortepianie ułożone gniazdo z którego wystają duże rozłożone dwa skrzydła ptasie. Festiwal Pianistyki Polskiej, Słupsk 2021, plakat. Fot. mat. prasowe festiwalu