Muzyka klasyczna czy raczej wariacje na jej temat? Pozytywne działanie muzyki na zdrowie i jej wpływ na dobre samopoczucie nazywane jest efektem Mozarta. Wybierz się na spotkanie z muzyką artysty, która jest jasna, ma doskonałą formę i wysoką częstotliwość dźwięku, co wycisza, relaksuje, poprawia nastrój i uwalnia od stresu.
XVI Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana potrwa od 26 do 28 sierpnia 2021 roku. Koncerty odbędą się w pięknej scenerii parku i katedry w Gdańsku-Oliwie. Koncerty plenerowe są bezpłatne.
Klasyka i nowoczesność
To już XVI edycja festiwalu, czyli trzy dni przepełnione muzyką i niepowtarzalną atmosferą tajemniczych zakątków parku Oliwskiego i zachwycającymi strojami rodem z XVIII-wiecznej Austrii. Tegoroczne spotkanie z muzyką Mozarta rozpocznie opera komiczna „Cud albo krakowiaki i górale” w reżyserii Jarosława Kiliana. To historia młodej pary zakochanych – Basi i Stacha, którym Dorota, macocha Basi, chce przeszkodzić. Fantastyczne widowisko o intrygach, kłótniach, niedopowiedzeniach i zgodzie, z muzyką Jana Stefaniego tętniącą polskością, utrzymaną w rytmach tańców ludowych (krakowiak, kujawiak, polonez) i akcją osadzoną w podkrakowskiej wsi z końca XVIII w. będzie można obejrzeć w parku Oliwskim we czwartek, 26 sierpnia 2021 r. Wstęp – wolny.
Tego samego dnia o godz. 22 interpretacje utworów Mozarta w formie freejazzowych aranżacji (Mozart na Jazzowo) wykona zespół Immortal Onion. Ich twórczość to odważne połączenie wielu pozornie odległych stylów – jazzu, muzyki filmowej, minimalizmu a także muzyki elektronicznej. Wstęp – wolny.
Drugi dzień festiwalu
To dwa koncerty plenerowe w naturalnej scenerii z czasów mozartowskich w parku Oliwskim. W programie koncert skrzypcowy w wykonaniu Mayi Levy, która swoją przygodę muzyczną rozpoczęła w wieku 4 lat. To laureatka wielu prestiżowych nagród, m.in. w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. A. Grumiaux oraz Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego. Solistce będzie towarzyszyć Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka.
Na godzinę 21.30 zaplanowano koncert zespołu Krzysztof Herdzin Mozart Quintet – Eine Kleine Jazzmusik, czyli tematy z muzyki wielkiego wiedeńczyka w aranżacjach wybitnego pianisty, kompozytora i dyrygenta Krzysztofa Herdzina.
Wstęp na koncerty jest bezpłatny
Koncert finałowy
Na zakończenie festiwalu przygotowano prawdziwą ucztę dla melomanów w archikatedrze oliwskiej. W programie m.in. Msza G-dur op. 34 Józefa Elsnera, udostępniona organizatorom przez Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera, w oparciu o materiały przechowywane w bibliotece księży Filipinów na Świętej Górze w Głogówku koło Gostynia. Kolejne dwa utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta to „Regina coeli B-dur” KV 127 oraz „Missa longa C-dur” KV 262. Pierwszy z nich to modlitwa do Królowej Niebios, która wykonywana jest w specyficzny sposób (stąd określenie antyfony): kolejne fragmenty modlitwy najpierw śpiewa chór, a po nim solistka, do której później przyłącza się chór. Słuchając, jak chór śpiewa „Królowo nieba, wesel się, alleluja”, malarską interpretację „Regina coeli” można oglądać w ołtarzu wszystkich świętych w lewej nawie katedry oliwskiej.
Drugi utwór wyróżnia się spośród innych, które w tamtym czasie pisał Mozart. Arcybiskup Colloredo przestrzegał zalecenia papieża, by muzyka religijna nie przeobrażała nabożeństwa w koncert i należało się do tego dostosować. Msza cechuje się przede wszystkim długością i muzycznym urozmaiceniem, co dzisiaj czyni z niej atrakcję koncertową.
Bilety od 70 do 100 zł
Początki
Mozartiana po raz pierwszy odbyły się w Gdańsku w 2006 r. w 250. rocznicę urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta. Pomysłodawcą, głównym organizatorem i uczestnikiem od pierwszej edycji jest Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis. Zespół należy do wąskiego grona światowej elity profesjonalnych chórów kameralnych. Został założony w 1978 r. przez Ireneusza Łukaszewskiego – chórmistrza i kompozytora, absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Gdańsku i Poznaniu, pedagoga Akademii Muzycznej w Gdańsku (1969-83), kierownika artystycznego Chóru Akademii Medycznej w Gdańsku (1966-83). Artysta od 1983 r. przebywa w USA. Zespołem , uformowanym w latach 70. z powodzeniem kieruje, od ponad 40 lat jego brat – Jan Łukaszewski, zdobywca Złotego Fryderyka, przyznanego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Chór dysponuje niespotykanie szerokim repertuarem, najwyższymi umiejętnościami technicznymi oraz niepowtarzalną barwą
Program festiwalu znajduje się na stronie internetowej Festiwal Mozartiana