Budowę na realizację remontu Dużej sceny władze Teatru podpisały 22 lipca 2020 r. Inwestycja finansowana jest m.in. ze środków samorządu województwa pomorskiego.

Nowy stary teatr

Projekt przebudowy Teatru Wybrzeże rozpoczął się w 2014 r. Do tej pory (w 2018 roku) otwarto Starą Aptekę, czyli zupełnie nową scenę teatru, powstałą w miejscu zaadaptowanego przez teatr budynku z 1636 r (obok Wielkiej Zbrojowni). Natomiast na przebudowanej scenie Malarnia spektakle rozpoczną się już 23 lipca 2020 r.

Przyszedł czas na ostatni etap projektu przebudowy i modernizacji Teatru Wybrzeże. W wyniku przedsięwzięcia budynek Dużej Sceny zostanie gruntownie zmodernizowany i wyposażony, w wyniku czego stanie się nowoczesnym obiektem, dostosowanym do potrzeb widzów i pozwalającym realizować przedsięwzięcia artystyczne na najwyższym poziomie.

Co się zmieni?

Zakres robót obejmuje gruntowną modernizację budynku Dużej Sceny. Przebudowana zostanie widownia oraz foyer. Ponadto wymieniona zostanie instalacja ogrzewania, wentylacja i klimatyzacja oraz urządzenia mechaniki sceny. Przebudowana zostanie frontowa szklana fasada, a także piwnice i wejścia boczne oraz do pomieszczeń pomocniczych.

Zgodnie z umową przebudowa trwać będzie dwa lata. W ramach odrębnych zamówień Duża Scena zostanie wyposażona w odpowiedni sprzęt do prowadzenia działalności artystycznej, w tym urządzenia systemu elektroakustyki i oświetlenia scenicznego, a także fotele teatralne. Zakończenie przedsięwzięcia i ponowne udostępnienie obiektu dla widzów planowane jest na koniec 2022 roku. Wartość kontraktu wynosi 42,1 mln zł brutto.

Budynek Dużej Sceny pochodzi z 1967 roku. Wybudowano go w miejscu pochodzącego z 1801 roku Teatru Miejskiego, przebudowanego w latach trzydziestych dwudziestego wieku i zniszczonego pod koniec II Wojny Światowej. Budynek ma formę modernistyczną, z dużymi powierzchniami przeszkleń od strony Targu Węglowego. Od czasu powstania budynek nie doczekał się kompleksowej modernizacji, przeprowadzano w nim jedynie prace remontowe na mniejszą skalę. Z upływem lat infrastruktura uległa naturalnemu zużyciu, co w powiązaniu z postępem technologicznym sprawia, iż obecny stan techniczny obiektu znacząco odbiega od współczesnych standardów i oczekiwań widzów.