Adam Orzechowski, piastujący stanowisko dyrektora Teatru Wybrzeże, został powołany przez zarząd województwa pomorskiego na kolejną, czwartą już kadencję. Orzechowski będzie dyrektorem największej gdańskiej sceny przez kolejnych pięć sezonów artystycznych.
Przedłużenie kadencji Adama Orzechowskiego na stanowisku dyrektora Teatru Wybrzeże jest decyzją organizatorów tej instytucji, czyli samorządu województwa pomorskiego, a także ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu oraz prezydenta Sopotu. Nowa kadencja dyrektora zakończy się 31 sierpnia 2026 r.
Aktywny dyrektor
Adam Orzechowski urodził się w 1957 r. Jest absolwentem Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Reżyserował teksty klasyczne i współczesne w teatrach całej Polski. W latach 90. związał się z Teatrem Wybrzeże i wyreżyserował m.in. „Moralność pani Dulskiej” (1993) oraz „Wesołe kumoszki z Windsoru” (1994). W latach 2000-2005 pełnił funkcję dyrektora Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.
Do Teatru Wybrzeże powrócił w lipcu 2006 r. Jako dyrektor naczelny i artystyczny jest bardzo aktywny i dba o ciekawą ofertę artystyczną. Dzięki temu w każdym sezonie w teatrze granych jest łącznie 500 przedstawień własnych oraz wystawianych jest blisko 10 premier. W repertuarze pojawiają się też sztuki w jego reżyserii. W ostatnich latach na gdańskiej scenie zrealizował m.in. „Intymne lęki” (2006), „Wiele hałasu o nic” (2008), „Ożenek” (2009), „Willkommen w Zoppotach” (2011), „Babę Chanel” (2012), „Broniewskiego” (2014), „Pełnię szczęścia” (2016), „Mary Page Marlowe” (2017) oraz „Śmierć białej pończochy” (2018). Obecnie pracuje nad spektaklem „Powarkiwania drogi mlecznej”, którego premiera zaplanowana jest na 9 lipca 2021 r.
W 2008 r. zainicjował festiwal Wybrzeże Sztuki, czyli coroczny przegląd najciekawszych i najgłośniejszych, a czasami również kontrowersyjnych spektakli prezentowanych na polskich scenach. Ponadto za jego kadencji w teatrze wprowadzono innowacyjne programy dla widzów, jak np. Rodzic w Teatrze, Spektakl Seniora, Recepta w Starej Aptece czy spektakle performatywne Lekcje Niegrzeczności.
Adam Orzechowski jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Honorowej Nagrody Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, nagrody „Gazety Wyborczej” Pomorski Sztorm w kategorii Człowiek Roku 2014, Nagrody Teatralnej Prezydenta Gdańska oraz Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego. za reżyserię spektaklu „Broniewski”, a także Nagrody Specjalnej miesięcznika „Teatr” przyznanej „w uznaniu artystycznych i logistycznych talentów, a także wyjątkowo udanego sezonu 2018/2019”.
Wielka przebudowa
Od kilku lat trwają kompleksowe prace w Teatrze Wybrzeże. W 2018 r. otwarta została nowa scena Stara Apteka, która znalazła swoją siedzibę w budynku będącym w dawnym Gdańsku miejscem wytwarzania kul i pocisków artyleryjskich, a od lat 60. XX w. stanowiącym zaplecze gospodarczo-magazynowe teatru. Natomiast przed rokiem zakończono modernizację Sceny Malarnia.
Ostatnim etapem prac remontowych prowadzonych przez dyrektora Orzechowskiego jest rozpoczęta w minionym roku gruntowna modernizacja Dużej Sceny. To największa inwestycja w powojennej historii gdańskiego teatru. Zakres robót obejmuje przebudowę widowni, foyer oraz frontowej fasady szklanej, jak również wymianę urządzeń mechaniki sceny, instalacji ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Zakończenie przedsięwzięcia i ponowne udostępnienie obiektu dla widzów planowane jest na początek 2023 r. Wartość tej inwestycji wynosi ponad 50 mln zł. Jest ona finansowana ze środków samorządu województwa pomorskiego, miasta Gdańska oraz pieniędzy pochodzących z pożyczki miejskiej.