Podczas tego wydarzenia 22 maja 2021 r. odbędą się dyskusje, które mają zdefiniować problem i pomóc w zmianie polskiego sportu. Planowane są też warsztaty m.in. o budowaniu wizerunku sportowego czy źródłach finansowania klubów sportowych. Panie dowiedzą się też o tym, jak być mamą sportowca czy sportsmenki i zadbać o swój dobrostan.
Wydarzenie w Europejskim Centrum Solidarności rozpocznie się o godz. 10. i ma potrwać 7 godzin.
Czym jest forum?
I Forum Kobiet Sportu (FKS) to projekt społeczno-edukacyjny, którego celem jest przyjrzenie się sytuacji kobiet w sporcie. Od małych dziewczynek, przez trenerki, sędzie, dziennikarki sportowe, menadżerki czy fizjoterapeutki.
– Nasza inicjatywa poszuka odpowiedzi na pytania dotyczące sytuacji kobiet w sporcie, ale da też narzędzia do zmiany istniejącego stanu rzeczy. Chcemy sieciować, promować zrzeszanie się i współpracę. Bo razem jesteśmy silniejsze – mówi współorganizatorka wydarzenia Elżbieta Jachlewska ze Stowarzyszenia Waga.
Będą ciekawe dyskusje
Kobiet w sporcie jest wciąż niewiele. Forum będzie m.in. okazją do oddania im głosu i zwrócenia uwagi na wiele problemów. Chodzi na przykład o niewielką liczbę kobiet w zarządach związków sportowych.
– W 2018 r. przeanalizowałyśmy 61 z 70 widniejących na stronie Ministerstwa Sportu Polskich Związków Sportowych. Na 501 mężczyzn przypadają jedynie 53 kobiety – zwraca uwagę Ewa Szmitka, współorganizatorka forum, inicjatorka projektu „Kobiety na boiska”. I dodaje: „A to zarządy związków sportowych decydują o rozwoju dyscypliny, rozdziale pieniędzy z Ministerstwa Sportu oraz wszystkich innych regulacjach dotyczących dyscypliny”.
W debatach wezmą udział przedstawicielki różnych dyscyplin sportowych: prezeski, trenerki, zawodniczki, działaczki, dziennikarki i naukowczynie.
– Chciałybyśmy wspólnie zastanowić się nad obecnym i przyszłym miejscem kobiet w sporcie. Chcemy sieciować, promować zrzeszanie się i współpracę – wyjaśnia Jachlewska.
Z kolei Dorota Sarlej uważa, że trzeba zachęcić kobiety do zaangażowania się w działalność zarządczą w lokalnych klubach sportowych. Chodzi o miejsca, w których panie są zawodniczkami, trenerkami czy mamami dzieci trenujących w klubie. Możliwe jest też samodzielne tworzenie klubów sportowych przez kobiety.
Dla chętnych także warsztaty
Panie mogły zapisywać się też na warsztaty. Ich uczestniczki dowiedzą się m.in. o prawnych aspektach klubu sportowego czy budowaniu wizerunku i PR klubu sportowego.
– Udział w warsztatach daje możliwość uczenia się od praktyków, a dzięki pracy w grupie nawiązania kontaktów i wymianę doświadczeń – zachęca Ewa Szmitka.