Dyskusję poprowadzi Piotr Augustyniak, a jego gośćmi będą Agata Bielik-Robson i Tomasz Stawiszyński. Tematem rozmowy, inspirowanej „Burzą” Szekspira, będzie zemsta i sprawiedliwość. To już drugie spotkanie z cyklu Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle, na które zaprasza Gdański Teatr Szekspirowski.
Spotkanie odbędzie się 24 maja o godz. 19.00 na żywo w GTS, ale też będzie transmitowane na kanale YouTube GTS oraz Facebooku. Bilety w cenie 5 zł.
Rozważania o zemście i sprawiedliwości
Inspiracją dla rozmowy i prób odpowiedzi na nurtujące pytania będzie „Burza” Williama Szekspira.
– Dzieje ludzkości to dziedziczenie uprzedzeń, traum, resentymentów, krzywd, nierozliczonych przewin, zdrad, zbrodni i innych występków. Dlatego wciąż domagamy się sprawiedliwości, ale nie potrafimy odróżnić jej od zemsty. Nasz świat zamyka się w kole zbrodni – w niekończącym się cyklu przemocy i odwetu – uważa Piotr Augustyniak
Czy możliwe jest wyjście z tego zapętlenia? Czy można wyobrazić sobie sprawiedliwość bez zemsty oraz przebaczenie, które prowadzi do prawdziwego pojednania? Czy zdążymy z tą kwestią przed końcem świata? A może koniec świata, którego bliskość odczuwamy, to brak nadziei na tego rodzaju mesjański przełom?
O cyklu Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle
Cykl został zainaugurowany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 23 kwietnia 2021 r., w 457. rocznicę urodzin Williama Szekspira. Pierwsze spotkanie inspirowane szekspirowskimi postaciami Prospera i Hamleta, poświęcone było życiu i twórczości zmarłego w marcu 2021 r. profesora Jerzego Limona. Cykl jest wprowadzeniem do 25. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, w trakcie którego odbędzie się finałowe spotkanie. Rozmowy w ramach cyklu organizowane są raz w miesiącu. Kolejne spotkanie planowane jest pod koniec czerwca 2021 r.
– Jesteśmy bezradni wobec tragicznego, przedwczesnego, niesprawiedliwego odejścia profesora Jerzego Limona – mówi Piotr Augustyniak. – Powodów do bezradności mamy coraz więcej: pandemia, degeneracja życia politycznego, dewastacja środowiska naturalnego, nierówności społeczne, marginalizacja sztuki i myśli, szerząca się głupota… Zapewne dlatego pragnieniem profesora Jerzego Limona było, żeby w Teatrze Szekspirowskim odbywały się debaty na temat bezradności filozofa. Filozofa, czyli człowieka myślącego i wrażliwego, starającego się zrozumieć całą złożoność i zawikłanie świata – zauważa Piotr Augustyniak.
Kim są uczestnicy spotkania?
Uczestnikami są: Agata Bielik-Robson, Tomasz Stawiszyński i Piotr Augustyniak.
Agata Bielik-Robson – filozofka i publicystka. Profesorka katedry Studiów Żydowskich na Uniwersytecie w Nottingham, a także Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Zajmuje się filozofią podmiotowości, postsekularyzmem, myślą judaistyczną oraz wpływem psychoanalizy i formacji romantycznej na filozofię. Autorka wielu książek, m.in.: „Na drugim brzegu nihilizmu: filozofia współczesna w poszukiwaniu podmiotu” (1997), „Inna nowoczesność. Pytania o współczesną formułę duchowości” (2000), „Duch powierzchni: rewizja romantyczna i filozofia” (2004), „Na pustyni. Kryptoteologie późnej nowoczesności” (2008), „The Saving Lie: Harold Bloom and Deconstruction” (2011), „Żyj i pozwól żyć” (2012).
Tomasz Stawiszyński – filozof, publicysta i eseista. Absolwent Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Był m.in. redaktorem działu kultura w „Dzienniku”, a także szefem działu krajowego i działu publicystyki w „Newsweeku”. W Polskim Radiu RDC prowadził m.in. autorską audycję „Niedziela Filozofów czyli potyczki z życiem”. Od marca 2016 r. związany z Radiem TOK FM, gdzie prowadzi „Godzinę filozofów”, „Kwadrans filozofa” i „Wieczór Radia TOK FM”. Do marca 2020 r. był członkiem kolegium redakcyjnego „Kwartalnika Przekrój”. 1 marca 2020 r. uruchomił autorską stronę www.stawiszynski.org – z opcją płatnej subskrypcji. Jest twórcą internetowego podcastu „Skądinąd”, dostępnego m.in. na platformach iTunes, Google Podcasts, Spotify i YouTube. Autor książki „Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii” (2013) oraz dwóch zbiorów wierszy: „Nie ma takiego imienia” (1999) i „Rzecz ciemna” (2002). 20 stycznia 2021 r. nakładem Wydawnictwa Agora, ukazała się jego książka „Co robić przed końcem świata”.
Piotr Augustyniak – filozof, eseista i tłumacz, profesor w Katedrze Filozofii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jest autorem „Homo polacus. Eseje o polskiej duszy” (2015). Ostatnio opublikował „Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła” (2019) oraz „Jezus Niechrystus” (2021). Publikuje w „Kronosie”, „Przeglądzie Politycznym” i „Znaku”. Mieszka w Krakowie.