Spotkania skierowane są do osób, które tworzą treści naukowe i zastanawiają się, jak dzielić się nimi z innymi. To m.in. webinary o otwartych źródłach edukacyjnych, prawie autorskim i licencjach creative commons, własności intelektualnej i promocji swoich działań. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i dostępne on-line.
Transmisje na żywo 6 maja i 17 czerwca dostępne będą na YouTube IKM. Szkolenia on-line są zamknięte, obowiązuje na nie rejestracja pod podanymi poniżej linkami.
Czym jest self-publishing?
To publikowanie własnych treści m.in.: postów, wpisów na blogu, tekstów na zlecenie, książek, artykułów pokonferencyjnych, projektów konkursowych, prezentacji. Można dzielić się wiedzą na wiele sposobów, a cykl spotkań o self-publishingu przybliży zainteresowanym osobom, z jakich materiałów mogą korzystać. Wytłumaczy też paragrafy prawne czy pomoże w autopromocji swoich działań.
Na dobry początek zaczerpnij inspiracji i źródła. Otwarte Zasoby Edukacyjne – 6 maja 2021 r., godz. 16.00-17.00
- prowadzenie: Kamila Kokot
- transmisja na kanale YouTube IKM
Webinarium jest skierowane do studentów. Mogą wziąć w nim udział też osoby związane z nauczaniem akademickim. W trakcie spotkania zostaną przedstawione najciekawsze przykłady otwartych zasobów edukacyjnych (OZE), których jakość jest gwarantowana przez proces recenzji i renomę ich dostawców. Wydarzenie będzie składało się z dwóch części. Pierwsza – to teoretyczne wprowadzenie do zagadnienia otwartych zasobów w edukacji, zaś druga obejmie prezentację poszczególnych serwisów. Omówione zostaną m.in.: bazy z otwartymi podręcznikami akademickimi, książkami i artykułami naukowymi, multimediami oraz zasobami graficznymi. Część praktyczna została tak podzielona, aby zaprezentować OZE jako materiały i narzędzia
Pamiętaj! Nieznajomość prawa szkodzi i nie usprawiedliwia: Prawo Autorskie i Licencje Creative Commons – 20 maja 2021 r., godz. 16.00-18.00
- prowadzenie: Dominika Gałecka. Szkolenie on-line
- link do zapisów
Uczestnicy spotkania dowiedzą się, jakie mają prawa i jak korzystać z licencji Creative Commons. Co jest chronione prawem autorskim i jak długo trwa taka ochrona? Jak legalnie wykorzystać cudzą twórczość przy tworzeniu własnej? Jakie są różnice między inspiracją a opracowaniem? Czym są otwarte licencje Creative Commons i jak z nich korzystać? Jak chronić swoją twórczość przed naruszeniami? Co powinno się znaleźć w umowie licencyjnej lub umowie przenoszącej prawa?
Ile dać palców, żeby nas nie zjedli! Czy dobrze być łatwo dostępnym? OpenAccess – szkolenie – 2 czerwca 2021 r., godz. 15.00-18.00
- prowadzenie Kamila Kokot.
- link do zapisów
Bycie łatwo dostępnym ma wady i zalety. Szkolenie pozwoli osobom uczestniczącym poznać techniki, dzięki którym będą w stanie wyznaczyć granice między tym, co chcą, aby było ogólnodostępne w Internecie, a tym, co chciałyby zachować dla siebie lub opublikować w innej formie.
Co jest moje to jest moje! Zadbaj o swoją własność intelektualną, szkolenie – 10 czerwca 2021 r., godz. 16.00-18.00
- prowadzenie Dominika Gałecka
- link do zapisów
Własność intelektualna to temat, który spędza sen z powiek wielu osobom. Co nią jest, jak dochodzić swoich praw, jeśli nie mamy dowodów, gdzie szukać pomocy?
Autopromocja nie hańbi. Publikuj! – 17 czerwca
- transmisja na kanale YouTube IKM
Popularyzacja nauki. Gdzie i jak publikować? Czy od razu musi to być książka? A może by tak zostać Youtuberem/Tiktokerem/Instagramerem?