W ramach cyklu Akademia Gdańska odbędzie się kolejne spotkanie. Tym razem przewodniczka i pilotka wycieczek Ewa Jaroszyńska opowie co bawiło i zadziwiało gości odwiedzających gród nad Motławą. Wydarzenie odbędzie on-line, 27 kwietnia o godz. 18.00 na kanale YouTube IKM.
Link do transmisji na YouTube IKM oraz do wydarzenia na Facebooku.
Co kiedyś śmieszyło?
– Czym byłaby codzienność bez żartów, choćby i przaśnych, bez krotochwil i anegdot? – pyta Ewa Jaroszyńska. – Podczas spotkania zajrzymy w minione stulecia, przyglądając się rozrywkom gdańszczan, zobaczymy, co ich bawiło, ale też, co śmieszyło i zadziwiało gości, którzy Gdańsk odwiedzali – zapowiada prelegentka.
O Akademii Gdańska
Cykl wykładów Akademia Gdańska od kilku lat przybliża mieszkańcom wyjątkowe postacie, które zapisały się w historii Gdańska. Uczestnicy mogą dowiedzieć się o wydarzeniach, miejscach, obiektach i historiach, o których nie tak łatwo znaleźć informacje w mediach czy Internecie. Osoby zaproszone do prowadzenia wykładów specjalizują się w bardzo wąskich dziedzinach historii, nauki i sztuki, co sprawia, że tematyka spotkań jest oryginalna i zawsze niesie ze sobą nową wiedzę czy ciekawostki.
W 2021 r. hasłem wykładów jest „Rum omnium fundamenta” fragment sentencji umieszczonej na Bramie Wyżynnej, która w całości brzmi: „Sprawiedliwość i pobożność to dwie podstawy wszystkich królestw”. Jednak w wyniku celowego podzielenia sentencji na dwa wersy, jej krótsza część dowcipnie głosi, iż to rum jest podstawą wszystkiego.
– Właśnie ten gdański, cięty i wyjątkowy humor będzie motywem przewodnim dziesięciu wykładów Akademii Gdańska, które w sposób niebanalny przybliżą ciekawostki związane ze śladami kultury łacińskiej w naszym mieście, opiszą gdańskie zabytki od ich mniej oficjalnej strony, a także opowiedzą o figlarnych tajemnicach, jakie kryje miasto – opowiada Dominika Ikonnikow, koordynatorka Akademii Gdańska. – Okazji do wesołości w dawnym Gdańsku nie brakowało, dlatego nawiązując do tej dowcipnej tradycji zapraszam na ósmą edycję wykładów Akademii Gdańska pod hasłem „Rum omnium fundamenta” – dodaje Dominika Ikonnikow.
Harmonogram wykładów Akademii Gdańska
- 27 kwietnia – Żart i krotochwila w życiu codziennym Gdańszczan, Ewa Jaroszyńska z Ewa-Tours
- 25 maja – Okno: historia, funkcje, znaczenia, symbole…, dr Katarzyna Darecka, Muzeum Gdańska
- 29 czerwca – Jakie Miasto, taka Biblioteka, dr Anna Walczak, PAN Biblioteka Gdańska
- 28 września – Z przymrużeniem oka. Motywy komiczne w sztuce nowożytnego Gdańska, dr Magdalena Mielnik, Muzeum Narodowe
- 26 października – Tajemnice bałtyckich wraków, dr Elżbieta Wróblewska, Narodowe Muzeum Morskie
- 30 listopada – Romantyczna wizja Gdańska Johanna Carla Schultza, Alicja Andrzejewska-Zając, Muzeum Narodowe
- 14 grudnia – Navigare necesse est w XIX-wiecznym Gdańsku. O gdańskiej szkole morskiej i o tym, co łączy Johna Harrisona z Yorkshire z Nowym Portem, Grażyna Pilarczyk, Europejskie Centrum Solidarności