Trzy muzyczne opowieści łączy postać kobiety – tęskniącej, skorej do wybaczenia, ale też silnej i niepoddającej się. Muzyka, ekspresja, energia i ogromne emocje. Premiera w Operze Bałtyckiej.
Tak emocjonującej i trzymającej w napięciu premiery jeszcze nie było. Od pełnej pasji i wewnętrznej siły Judyty, przez intymną opowieść o kochającej matce, po niepokojąco fascynujące i szalenie współczesne „Święto wiosny”. Spektakle stacjonarne zostały odwołane, ale można je obejrzeć 23 i 24 kwietnia 2021 r. on-line.
Premiera na wirtualnej scenie
Z okazji 70-lecia istnienia, Opera Bałtycka w Gdańsku zaprezentuje przegląd estetyk i tematów, których zróżnicowanie pozwoli pokazać kunszt artystyczny wszystkich zespołów Opery Bałtyckiej. Od starotestamentowej historii o Judycie, przez pogańskie „Święto wiosny”, po przypowieść o synu marnotrawnym – muzyka Arthura Honeggera, Igora Strawińskiego i Claude’a Debussy’ego nawiązuje do literackich pierwowzorów, uwypuklając niejednoznaczność poruszanej w nich problematyki. Przede wszystkim jednak te trzy dzieła łączy miłość – matczyna, bohaterska, poddańcza, heroiczna, czysta, nieuświadomiona. Trzy na pozór odrębne historie opowiedziane są językiem teatru tańca i teatru operowego. Realizatorzy sięgają po dzieła największych kompozytorów XX wieku, interpretując je w sposób odpowiadający aktualnej rzeczywistości.
Wieczór składa się z trzech niezwykłych części, w których ruch splata się z muzyką i słowem. Miłość, przedstawiona w trzech dziełach, determinuje działania bohaterów. Przy wsparciu boskiej siły, ale też pomimo niej, przedstawione w spektaklu postacie walczą. Ich siłą jest miłość, która zmienia rzeczywistość i prowadzi do lieto fine (szczęśliwego zakończenia).
Kobiece bohaterki
Trzy muzyczne opowieści łączy postać kobiety – tęskniącej, skorej do wybaczenia, ale też silnej i niepoddającej się. Całość jest próbą odpowiedzi na pytanie, czym jest miłość i w jak różnorodny sposób można ją interpretować. W „Judycie” tytułowa bohaterka jest nieomal współczesną feministką, poświęcającą się dla najbliższych, pełną woli walki i chęci zwycięstwa. Matka z „Syna marnotrawnego” jest kobietą kochającą, wybaczającą i walczącą o powrót swojego umiłowanego syna do rodzinnego grona. Natomiast postać kobieca przedstawiona w „Święcie wiosny” ukazuje współczesną kobietę, mierzącą się z przeciwnościami losu oraz problemami dzisiejszego świata. Jej walka wydaje się być z góry skazana na porażkę, jednak finał okazuje się wygraną – wygrywa bowiem miłość.
Pełna wzniosłych emocji i w zjawiskowej obsadzie premiera już w piątek, 23 kwietnia 2021 r. o godz. 19.00 on-line, następne spektakle zostaną wyemitowane 24 kwietnia oraz 26 i 27 czerwca 2021 r.
Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku.