Rozmawiamy z Marzeną Gawrysiak, dyrektorem artystycznym Pomorskiego Inkubatora Kultury.

Czym jest Pomorski Inkubator Kultury?

To zupełnie nowe miejsce dla pomorskich artystów, zawodowo zajmujących się sztuką. W PIK-u zapewniamy bezpłatne miejsce pracy twórczej, magazyny i narzędzia oraz, co najważniejsze, pomoc w zakresie rozwoju kariery. Każdy będzie mógł skorzystać z wiedzy naszych specjalistów w zakresie pozyskiwania środków na działalność, budowania własnej marki i promocji.

Skąd pomysł, by stworzyć takie miejsce?

To nasza odpowiedź na pandemię, która bardzo mocno wpłynęła na możliwości artystów i ich sytuację. Nie mogą organizować wystaw ani występować. Utracili źródła dochodu i nie mają z czego opłacać lokali, w których do tej pory pracowali. Muszą zaczynać od zera, a my chcemy im w tym realnie pomóc.

Artyści zazwyczaj mają własne pracownie. Co nowego wnosi działalność PIK-u?

Nie wszyscy artyści dysponują dobrze wyposażonymi pracowniami. Szczególnie ci, którym daleko do dużych miast i ich oferty. Dlatego u nas z otwartymi ramionami witamy przede wszystkim twórców z mniejszych miast, spoza Gdańska. Chcemy dać im bezpieczne miejsce i wiedzę, jak budować karierę przez promocję, marketing czy budowanie portfolio. Stawiamy na tzw. art-biznes.

Pracownie na światowym poziomie, to znaczy?

Nasze otwarte pracownie wyposażamy w najlepsze narzędzia, na które twórcy nie zawsze mogą sobie pozwolić. Mamy już m.in. piece, koła garncarskie, prasy graficzne i inne, nowoczesne wyposażenie pracowni zarówno plastycznej, jak i taneczno-teatralnej. Teraz sprawdzamy możliwości otwarcia viralowej galerii i pracowni. Budujemy specjalne laboratorium do pracy nad masą ceramiczną, bo chcemy stworzyć własny, najlepszy w Polsce materiał do pracy. Mamy przestrzeń dla tancerzy i grup teatralnych z odpowiednią podłogą, drążkami i nagłośnieniem. Co więcej każdy, kto będzie, tego potrzebował, znajdzie tu schronienie na czas trwania projektu, bo zabezpieczamy też miejsca noclegowe.

Na czym polega opieka kuratorów?

Artyści spotkają się z ekspertami w tzw. rendez-vous, czyli podczas rozmów, warsztatów i konsultacji. Dowiedzą się, jak promować dzieła, jak i gdzie zarabiać na sztuce. Chcemy dać przysłowiową wędkę, nie rybę. W PIK-u mamy polskich i zagranicznych parterów, którzy od lat mają świetną praktykę w art-biznesie. Jednym z nich jest np. Christian Lange, właściciel pracowni rzeźbiarskiej w Toskanii, która obsługuje największych rzeźbiarzy na świecie. Christian pokaże swoje zaplecze, poprowadzi przez warsztat, możliwości zawierania kontraktów i opowie, jak odnaleźć się na włoskim rynku sztuki, który jest jednym z najbardziej prężnych, jeśli chodzi o sprzedaż sztuki.

Fot. mat. prasowe PIK.

Każdy artysta może skorzystać z oferty PIK-u?

Zapraszamy wszystkich twórców zawodowych z województwa pomorskiego, którzy chcą stworzyć autorskie dzieło i dowiedzieć się, jak rozwinąć się biznesowo. Szczególnie chętnie przyjmiemy artystów z regionu, którzy ucierpieli przez COVID. Nie jest dla nas ważne, jaką uczelnie skończyli, ale jak wygląda ich życie twórcze.

Ile kosztuje taki artystyczny pakiet?

Nic. W tej chwili artystom brakuje praktycznie wszystkiego. Z powodu pandemii wielu z nich utraciło możliwość zarobkowania. U nas nie poniosą żadnych kosztów poza własnym ubezpieczaniem.

Jak się zapisać?

Wystarczy wypełnić krótki formularz na stronie pik.pomorskie.pl. Pierwsze kroki po wypełnieniu formularza to indywidualna rozmowa z każdym artystą w celu precyzyjnego określenia dzieła, jakie chce stworzyć w PIK oraz jego potrzeb związanych z mentoringiem. Nabór do projektu jest stały, zależny od dostępności miejsc w danym momencie. Artystów przyjmujemy na 3, 6, 9 i 12 miesięcy.

Czym kończy się staż w projekcie?

Efektem działalności PIK-u będzie stworzenie grupy pomorskich artystów, świadomych swej pozycji i możliwości na rynku sztuki oraz szeroko pojętego art-biznesu. Pierwsze projekty już trwają, a efekty naszych działań będą widoczne od czerwca 2021 roku. Chcemy, aby działalność PIK-u na stałe wpisała się w artystyczny krajobraz Pomorza.

Dziękuję za rozmowę.


Samorząd Województwa Pomorskiego objął patronatem Pomorski Inkubator Kultury, a sponsorem strategicznym został Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy.