Równonoc wiosenna przypada w tym roku 20 marca. Natomiast kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca.

Pradawne porządki wiosenne

Mycie okien, gdy zrobi się tylko trochę cieplej i trzepanie dywanów to nie wymysł naszych babć czy mam. Przygotowanie domu na przyjęcie wiosny swój początek wzięło od dawnych Słowian. Aby wiosna zechciała przyjść do ich domów, sprzątali i wietrzyli swoje chaty, szykowali świeże ubrania, a obejścia okadzali licznymi ziołami. Kilkudniowe przygotowania związane z przepędzeniem zimy nazywano Jarymi Godami lub Jarym Świętem. Współcześnie czas, gdy dzień staje się dłuższy od nocy, w niektórych kręgach nazywa się świętem Matki Ziemi.

Jare Święto rozpoczynał rytuał spalenia marzanny. Słomianą kukłę wrzucano do wody lub spalano na stosie. Miało to symbolicznie wygonić głód, śmierć i zarazę spowodowane długą i mroźną zimą. Marzannę przez całą wieś niósł orszak dzieci wykrzykując i wyśpiewując hasła oraz pieśni mające przegonić zimę. Ważnym elementem było przystrojenie kukły białym płótnem i kolorowymi wstążkami oraz podtapianie jej w każdym napotkanym strumyku. Jare Gody trwały od kilku do kilkunastu dni. Ich zwieńczeniem była uczta na świętych wzgórzach pogańskich Słowian. Dziś w tym dniu obchodzimy Wielkanoc.

Przesilenie wiosenne i zmiana czasu

W czasach, gdy nie korzystano z klimatyzacji czy centralnego ogrzewania, przejście z okresu jesienno-zimowego na wiosenno-letni było znacznie łatwiejsze. Teraz gwałtowne zmiany pogody, skoki ciśnienia atmosferycznego i duże wahania temperatury mogą być przyczyną gorszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Gdy na przełomie wiosny i zimy zauważymy u siebie np. bóle głowy, senność, ogólne zmęczenie i osłabienie, rozdrażnienie lub bóle mięśni, to typowe objawy związane z przesileniem wiosennym. Warto wtedy zadbać o odpowiednią dietę. Należy ograniczyć złe  węglowodany (chipsy, frytki, pieczywo pszenne, słodycze), które jedynie rozleniwiają i spowalniają metabolizm. Warto spożywać więcej owoców i warzyw, które dostarczą nam niezbędnych witamin oraz pełnowartościowych produktów zbożowych i nabiałów bez cukru i ulepszaczy.

Początek wiosny to również czas zmiany czasu z zimowego na letni. W ostatni weekend marca (w tym roku w nocy z 27 na 28 marca) przestawiamy zegarki o jedną godzinę do przodu, co oznacza, że będziemy spać krócej. Zmiana czasu dla wielu osób jest bardzo odczuwalna. Czujemy się wtedy niewyspani i ciągle zmęczeni. Warto przygotować się do przestawienia zegarków, również tych biologicznych, i już co najmniej na kilka dni przed zmianą kłaść się spać o godzinę wcześniej. Pomoże to złagodzić skutki skrócenia doby o godzinę.