Gdański Teatr Szekspirowski od 12 lutego będzie otwarty dla zwiedzających. Teatr zaprasza też szkoły do udziału w lekcjach szekspirowskich on-line. A wszyscy chętni na stronie internetowej mogą oglądać spektakle, performansy, rozmowy z artystami oraz wykłady.
GTS przygotowuje się też do pierwszej prezentacji własnej produkcji – spektaklu „Burza”
w reżyserii Szymona Kaczmarka, który powstawał w czasie zamknięcia instytucji, a także do wystaw artystów sztuk wizualnych.
Zwiedzanie teatru
Z przewodnikiem oglądać można wnętrza jedynego na świecie teatru z otwieranym dachem, który wystawia spektakle na scenie elżbietańskiej. Na jego widowni może być nawet tysiąc gości, w zależności od ustawienia sali i rodzaju wydarzenia
Zwiedzanie odbywa się według harmonogramu:
- 12, 13 i 14 lutego 2021, godz. 15.30
- 18-21 lutego, godz. 15.30
- 25-28 lutego, godz. 15.30
Czas trwania spaceru: 60 minut. Zwiedzanie jest w języku polskim, a po wcześniejszej rezerwacji także w języku angielskim.
Program zwiedzania:
- makieta Szkoły Fechtunku – historia gdańskiego teatru,
- pokaz filmu we foyer, serce teatru – sala główna,
- galerie, thrust stage, tiring house – charakterystyczne cechy teatru elżbietańskiego,
- przejście po ścieżce spacerowej na murze otaczającym teatr – z widokiem na zabytkową część miasta (przy sprzyjających warunkach atmosferycznych),
- zewnętrzne dziedzińce.
Osoby przebywające na kwarantannie lub preferujące zdalne odwiedzenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, mogą obejrzeć też 8 odcinków Zwiedzania GTS dostępnych na stronie www.teatrszekspirowski.pl.
Reżim sanitarny
Ze względów bezpieczeństwa obowiązuje limit uczestników zwiedzania – do 15 osób. Uczestnicy mają obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczką przez cały czas trwania spaceru, dezynfekcji dłoni przed wejściem do teatru oraz wypełnienia pisemnego oświadczenia o stanie zdrowia i akceptacji „Regulaminu uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych GTS w związku z pandemią COVID-19”.
Zakup biletów
GTS rekomenduje wcześniejszy zakup biletów – on-line na stronie www.bilety.teatrszekspirowski.pl lub w kasie teatru.
Istnieje też możliwość rezerwacji biletów telefonicznie pod nr tel.: 58 351 01 01 lub e-mailowo pod adresem: bow@teatrszekspirowski.pl. Bilety należy odebrać najpóźniej godzinę przed zwiedzaniem.
Grupy zorganizowane powyżej 10 osób proszone są o kontakt telefoniczny +48 58 351 01 01
(w godzinach otwarcia kasy) lub na bow@teatrszekspirowski.pl. Rezerwacje przyjmowane są minimum 4 dni przed planowanym terminem zwiedzania.
Trasa wycieczki prowadzi przez przestrzenie dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami. W razie potrzeby zapewniamy asystę pracownika BOW w trakcie wycieczki. Organizatorzy proszą o wcześniejsze (minimum 2 dni przed planowanym terminem zwiedzania) zgłoszenie ewentualnych szczególnych potrzeb przez uczestnika zwiedzania teatru telefonicznie: +48 58 351 01 01 (w godzinach otwarcia kasy) lub e-mailowo na adres: bow@teatrszekspirowski.pl. W zwiedzaniu można również wziąć udział ze swoim psem przewodnikiem lub psem asystującym. Proszę pamiętać o zabraniu jego dokumentów.
Informacja o biletach:
- bilety normalny – 18 zł,
- bilety ulgowe – 10 zł,
- wstęp wolny – dzieci do lat 4.
Z biletów ulgowych mogą skorzystać: uczniowie, studenci, emeryci, renciści, nauczyciele, osoby z niepełnosprawnościami, posiadacze Karty do Kultury oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny.
Bilety dostępne są w kasach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (ul. W. Bogusławskiego 1) w godz. 12.30-17.00 oraz on-line na stronie www.bilety.teatrszekspirowski.pl.
Trochę historii
GTS powstał w miejscu, gdzie od początku XVII w. funkcjonował budynek Szkoły Fechtunku – pierwszy publiczny teatr ówczesnej Rzeczypospolitej. Obecnie znajduje się tu jeden z najbardziej niezwykłych teatrów świata, inspirowany dawnym teatrem elżbietańskim. To tutaj, jeszcze za życia Williama Szekspira, wystawiane były m.in. jego sztuki.
Aktualnie dostępny dla widzów budynek, uznawany za jedno z największych dzieł architektury ostatnich lat, pokryty jest 1,2 mln antracytowych cegieł i ceglanej kostki brukowej, a jego drewniane wnętrze przenosi widzów do czasów Szekspira.
Wydarzenia on-line
W czasie pandemii powstała strona http://on.teatrszekspirowski.pl, na której można śledzić bogatą ofertę on-line taj m.in.: spektakle, performansy, rozmowy z artystami oraz wykłady, a w nich mnóstwo zaskakujących faktów z życia Szekspira, fabuł jego sztuk oraz epoki elżbietańskiej. Teatr zaprasza też szkoły do uczestnictwa w lekcjach szekspirowskich on-line. Szczegółowa oferta zajęć dostępna jest na stronie: https://teatrszekspirowski.pl/edukacja/lekcje-szekspirowskie-on-line