O wachlarzach emocji i doświadczeń, jakie posiada człowiek, które może modyfikować, przekształcać i co najważniejsze – interpretować odpowiadają prace Gabrieli Siecińskiej. Można będzie je oglądać do 21 lutego. Wernisaż on-line na profilu na Facebooku Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej zaplanowano na 10 lutego 2021 r. na godz. 17.00.
Wystawa realizowana jest w ramach Galerii Jednego Dnia. Link do wernisażu na Facebooku
Czy ludzie uciekają od rzeczywistości?
Ucieczka z rzeczywistości zaczyna się na inspirowaniu się najnudniejszą rutyną i codziennością, a kończy na dzieciństwie. Emocja ukazana jako patos. Coś co buduje sytuację, buduje nas i buduje kolejne idące za tym uczucia. Coś tak niezmiernie monumentalnego, odbywającego się w naszych głowach. Należy wyobrazić sobie radość zabarwioną nutą smutku, smutek wyolbrzymiony do tego stopnia, że pragnie się uciec od samego siebie, bo jest rozpaczą tak potworną, wychodzącą poza skalę. A gniew jest tak malutki, że zmieści się do kieszeni. O tym właśnie opowiada projekt „Escape from reality”. Dotyka on emocji i doświadczeń, które chcemy modyfikować, przekształcać, ale też interpretować.
Dlaczego codzienność jest tak ważna?
Artystka dostrzega w niej duże pole manewru. W codzienności poszukuje groteski, absurdu i tragikomizmu. Coś, na co zwykle nie zwraca się uwagi, wyrzuca do kosza i zapomina, staje się myślą przewodnią, procesem następujących wyolbrzymień. Zwłaszcza w obliczu zwykłej codzienności człowiek powinien uświadomić sobie efemeryczny charakter wszystkiego, co możemy znaleźć na świecie.
– To, co nas otacza, rutynę, którą chcąc nie chcąc żyjemy, staram się pokazać w inny sposób, uciekam od schematu emocji i nadaje im nowy kształt – mówi Siecińska. – Co mnie najbardziej urzeka w emocjach, to na pewno doznawanie ich po raz pierwszy, dlatego też część mojej pracy inspirowana jest dziećmi i dzieciństwem, gdzie mieliśmy okazję je doświadczać, obcować z nimi, rejestrować reakcję naszego ciała i najbliższych w najszczerszy i najświeższy sposób. I to właśnie jest bardzo inspirujące, ponieważ mamy okazję zobaczyć zupełnie naturalną i niezaplanowaną reakcję naszego ciała na daną sytuację – wyjaśnia artystka.
Uzależnienie od emocji
Jednocześnie zaznacza, że ludzie mają sentyment do pewnych emocji. Tęsknią za emocjami nawet, gdy oglądają ulubiony film, powracają do naszych ulubionych książek, słuchają ulubionych utworów. Powracają do nich, bo wiedzą, jakie emocje wywołały w nich po raz pierwszy, i chcą ich doświadczać jeszcze raz.
– Obrazuje to, w jakim stopniu jesteśmy od danych emocji uzależnieni. Ich rodzaje moglibyśmy wymieniać w nieskończoność i to jest w tym najlepsze. Mamy przed sobą ogromny wachlarz bodźców wpływających na nas każdego dnia, a jeszcze więcej tych nieodkrytych, które – tak jak dzieci dostrzegamy – po raz pierwszy – zauważa Gabriela Siecińska.
Gabriela Siecińska „Escape from reality”
- Centrum Aktywności Twórczej w Ustce
- Zaruskiego 1a – Mała Galeria
- wernisaż on-line 10 lutego 2021 r., godz. 17.00 na profilu na Facebooku BGSW
- wystawa czynna 10-21 lutego 201 r.
- wstęp – wolny