Premier Mateusz Morawiecki poinformował o warunkowym odmrażaniu gospodarki. Od 12 lutego zostaną otwarte m.in.: hotele, kina, filharmonie i teatry. Dozwolone będzie też uprawianie sportu amatorskiego na powietrzu np. na stokach narciarskich czy kortach. Pozostałe branże będą wciąż zamknięte.
W konferencji dotyczącej luzowania obostrzeń 5 lutego 20021 r. uczestniczyli też: minister zdrowia Adam Niedzielski, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
W Polsce lepiej niż w innych krajach?
Przedstawiając decyzje dotyczące warunkowego łagodzenia obowiązujących zasad premier Mateusz Morawicki mówił, że: „COVID-9 jest nieprzewidywalny”.
– Widać, jak agresywnie zachowuje się wirus i że musimy postępować bardzo ostrożnie, nie możemy sobie pozwolić na zbytnie luzowanie. Stopniowość jest podstawową cechą charakterystyczną naszego postępowania, sprawdzamy, jakie są dane pandemiczne – tłumaczył Morawiecki. Dodał też, że: „Od wielu tygodni obserwujemy stabilizację zachorowań, mamy sytuację lepszą, jeśli chodzi o poziom zajętości łóżek covidowych i respiratorowych. Liczba zgonów jest cały czas niepokojąca i dlatego możemy dzisiaj mówić jedynie o kruchej stabilizacji”.
Dlatego nie ma możliwości na szerokie luzowanie obostrzeń. Trzeba brać pod uwagę sytuację w Europie m.in. Portugalii, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii. Premier zaznaczył, że obecnie podejmowane kroki są działaniem warunkowym i po dwóch tygodniach trzeba będzie sprawdzić, jaki będą miały wpływ na sytuację epidemiczną.
Miejsca noclegowe otwarte, ale mniej gości
Hotele i pensjonaty będą otwarte w reżimie sanitarnym. Oznacza to, że dla gości dostępne będzie 50 proc. miejsc noclegowych. Posiłki będzie można spożywać jedynie w pokojach. Nadal zamknięte dla gości pozostaną restauracje, które mogą sprzedawać dania tylko na wynos lub dowóz.
Otwarte instytucje kultury, a co ze sportem?
Instytucje kultury takie jak np.: kina, teatry, filharmonie i opery zostaną otwarte przy zajęciu 50 proc. miejsc. W tych placówkach nie będzie możliwości konsumpcji. Aktywność sportowa będzie dopuszczona tylko na otwartych terenach. Oznacza to warunkowe otwarcie m.in.: kortów tenisowych, stoków narciarskich, lodowisk i basenów. Jak podkreślił minister Piotr Gliński wszystkie otwarte obiekty będą musi stosować reżim sanitarny. Chodzi o: zachowanie dystansu, stosowanie maseczek oraz dostępność płynów dezynfekcyjnych. Wciąż zamknięte będą aquaparki, siłownie i kluby fitness. Minister Gowin dodał, że Polska przeznacza ponad 200 mld zł, czyli 10 proc. PKB na pomoc dla firm, które mogą korzystać z tarcz antykryzysowych.
A co z edukacją?
Uczniowie klas IV-VIII i szkół ponadpodstawowych nadal będą uczyć się z domów. Dalsze decyzje w tej kwestii będą podejmowane po powtórnym testowaniu nauczycieli.
– Od marca będę rekomendować ministrowi Czarnkowi otwarcie uczelni medycznych, bo zarówno studenci, jak i kadra medyczna zostali już zaszczepieni – poinformował minister Niedzielski.
Wyjaśnił też, że jeśli pandemia przyspieszy, to będzie namawiał do wprowadzania kolejnych obostrzeń w taki sposób, aby epidemia była stabilna.
– Przyszłość jest w naszych rękach i od naszej odpowiedzialnej postawy będzie zależeć, co dalej będzie się działo – zaznaczył szef resortu zdrowia.