Przetwarzanie odpadów i resztek także w kuchni, drugie życie starych przedmiotów, nowe zastosowanie roślin to. m.in. ekologiczne zasady zero waste. Czy one pomogą zaprojektować dom jutra, czyli miejsce, które funkcjonuje z pełnym poszanowaniem natury?
O wyjątkowym projekcie – Jak zaprojektowaliśmy przestrzeń przyszłości i dlaczego przyszłość musi być zielona? – który powstał w Szczecinie, aby inspirować zmiany i kształtować nowe nawyki opowiedzą 28 stycznia o godz. 18.00 na YouTube IKM twórcy projektu: projektantka innowacji w zakresie zrównoważonego rozwoju Paulina Grabowska, project manager zespołu Justyna Puchalska, odpowiedzialna za komunikacje projektu Marta Samsonov oraz problemolog Gustaw Jakubowski.
Czym jest dom jutra?
Domu jutra to projekt realizowany przez grupę eko-zapaleńców we współpracy z firmą IKEA. To miejsce, które funkcjonuje z pełnym poszanowaniem natury. Zastosowano w nim szereg rozwiązań wykorzystujących zasady zero waste. W domu jutra nauczysz się nowego zastosowania domowych roślin i skutecznych sposobów na przetwarzanie odpadów, zregenerujesz się światłem, dasz drugie życie starym przedmiotom, a także spróbujesz kuchni korzystającej z resztek. Dom jutra powstał po to, aby inspirować zmiany i kształtować nowe nawyki – takie, które mają pozytywny wpływ na stan planety. Wszystko po to, aby kolejne pokolenia mogły cieszyć się lepszą przyszłością.
– To ludzie tworzą miejsca, miasta i lokalne społeczności. Dlatego tak ważne dla nas było zrozumienie mieszkańców, ich potrzeb, wartości i poglądów. Od tego zaczął się ten niesamowity projekt – mówią Paulina Grabowska, Justyna Puchalska, Marta Samsonov, oraz Gustaw Jakubowski. – Opowiemy, jak te doświadczenia przełożyły się na projektowanie przestrzeni Domu Jutra w Szczecinie, jak zaangażowaliśmy w ten projekt mieszkańców i jak wykorzystaliśmy trendy przyszłości. Dodatkowo postaramy się przedstawić, jak podeszlibyśmy do tego projektu, gdybyśmy mieli realizować go w Gdańsku – dodają goście spotkania z cyklu Miasto 2050.
O gościach spotkania
- Gustaw Jakubowski – nazywa siebie problemologiem – rozpakowuje skomplikowane problemy i tworzy nowe sposoby na ich rozwiązanie. Uwagę koncentruje na tych wyzwaniach, gdzie istotną rolę odgrywają zachowania ludzi.
- Justyna Puchalska – jej doświadczenie jako projektantki opiera się na fińskich projektach badawczo-rozwojowych koncentrujących się na łączeniu wiedzy naukowej z myśleniem architektonicznym i procesem projektowym. Ukończyła Spatial and Product Design na Uniwersytecie Aalto, School of Arts, Design and Architecture. W trakcie pobytu w Helsinkach prowadziła zajęcia z urban design i trend research. Obecnie jako project manager pomaga zespołowi rozwijać się i osiągać swoje cele.
- Paulina Grabowska – jest projektantką innowacji w zakresie zrównoważonego rozwoju. W swoim studio bada oraz projektuje schematy gospodarki o obiegu zamkniętym, procesy łagodzenia zmian klimatu, miejskie farmy, a także wykorzystanie różnego typu zanieczyszczeń jako zasobów. Jest wykładowczynią w School of Form na Uniwersytecie SWPS oraz należy do Brain Trust Boma Global.
- Marta Samsonov – współwłaścicielka firmy, tworzącej komunikację i doświadczenia, które pozyskują autentyczną uwagę i zaangażowanie. Od ponad 20 lat podejmuje działania, które są głośne i przynoszą wartość zarówno odbiorcom, jak i markom dla których pracuje. Pasjonatka ludzi, bo to dzięki ludziom rzeczy, które tworzy nabierają znaczenia.