Mimo że pandemia pokrzyżowała plany organizacji gali wręczenia Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2019, procedura wyboru nominacji, a następnie laureatów, przebiegła zgodnie z planem. Ogłoszenie laureatów nagrody odbyło się 11 grudnia 2020 r. w sieci, na stronie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, corocznego gospodarza gali. Relację uświetniło filmowe nagranie I Symfonii B-dur „Wiosennej” op. 38 Roberta Szumanna w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Pawła Kapuły.

 

Kreacje Artystyczne

Statuetki Gryfa Pomorskiego, zaprojektowane przez Marię Kuczyńską, otrzymali:

Emil Miszk za niezwykle pracowity rok jazzowego trębacza, obfitujący w koncerty na najważniejszych festiwalach jazzowych w Europie.

Mirosław Baka za mistrzowską rolę Williego Lomana w spektaklu „Śmierć komiwojażera” Arthura Millera w reżyserii Radka Stępnia na deskach Teatru Wybrzeże,

Katarzyna Figura za wiarygodną i pełną namiętności tytułową kreację w spektaklu „Fedra” Jeana Racine’a w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w Teatrze Wybrzeże,

 

Mecenat i nadzieja

Honorowy tytuł Mecenasa Kultury otrzymał Marian Zieliński za zakup fortepianu Yamaha dla Białego Spichlerza, oddziału Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz za wsparcie 53. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.

Pomorską Nadzieją Artystyczną okrzyknięta została Julia Ciesielska za wyjątkową dojrzałość sceniczną i technikę wykonawczą docenioną wieloma wyróżnieniami i nagrodami, w tym prestiżowym tytułem Młodego Tancerza Roku 2019.

 

 

Za co przyznawane są nagrody?

Pomorska Nagroda Artystyczna przyznawana jest w trzech kategoriach. Nagradzając Kreację Artystyczną kapituła honoruje wydarzenie artystyczne, jakie miało miejsce w minionym roku.

W kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna statuetką nagradzany jest artysta, niekoniecznie debiutujący, którego dokonania artystyczne są zauważalne i rokują wielkie nadzieje na przyszłość.

W kategorii Mecenat Kultury nagradzane są osoby lub firmy wspierające kulturę.

Zgłoszeń kandydatów do nagrody mogą dokonywać wszyscy dotychczasowi laureaci nagrody, stowarzyszenia i związki twórcze, instytucje kultury, organy administracji publicznej, szkoły wyższe i artystyczne, media, organizacje pozarządowe i podmioty działające w sferze kultury.