Podczas plenarnego posiedzenia Europejskiego Komitetu Regionów marszałek Mieczysław Struk przedstawił opinię dotyczącą pakietu rozporządzeń REACT-EU. To mechanizm będący odpowiedzią na obecny kryzys wywołany pandemią COVID-19. Struk odniósł się też do wprowadzenia na przyszłość działań, które np. uproszczą przesuwanie środków z UE na walkę z kryzysem.
Posiedzenie odbyło się w formie on-line we wtorek 13 października 2020 r.
Czego dotyczy opinia?
Marszałek województwa pomorskiego Mieczysława Struk w przygotowanej przez siebie opinii Komitetu Regionów na temat Pakietu REACT-EU odnosi się zarówno do projektu rozporządzenia dotyczącego obecnej perspektywy finansowej (2014-2020), jak i trzech innych rozporządzeń odnoszących się do przyszłych programów (2021-2027). Dzięki tym ostatnim, zdaniem marszałka, polityka spójności w kolejnych latach będzie lepiej przygotowana do stawienia czoła ewentualnym sytuacjom kryzysowym.
– Moja ogólna ocena propozycji legislacyjnych Komisji Europejskiej jest pozytywna – stwierdził marszałek Struk prezentując projekt opinii. – Warto jednak zwrócić uwagę, że aby wspólnoty regionalne i lokalne dotknięte negatywnymi skutkami pandemii COVID-19 w pełni skorzystały z nowych możliwości finansowych potrzeba bardziej równomiernego rozłożenia dostępnych środków w latach 2021 i 2022 oraz związanego z tym wydłużenia okresu kwalifikowalności wydatków do 2024 r. – zaproponował.
Regiony stawiają czoła kryzysom
Mieczysław Struk uważa, że aby w przyszłości regiony europejskie w pełni skorzystały z nowych możliwości nie wystarczy skrócenie ścieżki administracyjnej i ograniczenie barier finansowych. – Potrzeba bardziej równomiernego rozłożenia dostępnych środków w latach 2021 i 2022 oraz związanego z tym wydłużenia okresu kwalifikowalności wydatków – mówił marszałek.
W swojej opinii marszałek negatywnie odniósł się do ewentualnego przenoszenia środków finansowych UE na poziom Komisji Europejskiej, jako reakcji na kryzys. – Regiony i miasta są najlepszym poziomem w podejmowaniu skutecznych działań na rzecz radzenia sobie z negatywnymi konsekwencjami kryzysów. Mechanizmy umożliwiające transfery środków z polityki spójności nie mogą być więc nadużywane w sytuacji kryzysowej– pisze Struk.
Do opinii marszałka zaproponowano 45 poprawek. Struk odniósł się pozytywnie do 29 z nich.