Mike Ryan, tegoroczny absolwent III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni został laureatem ogólnopolskiego konkursu „Młody innowator 2019/2020”. Nagrodę otrzymał za wykonanie endoskopu, który może być przełomowym wynalazkiem medycznym.
Gala zakończenia XIII edycji konkursu „Młody Innowator 2019/2020”, zorganizowanego przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych – Naczelną Organizację Techniczną ( FSNT-NOT ) wspólnie z Towarzystwem Kultury Technicznej i Stowarzyszeniem Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, odbyła się 25 września 2020 r. w Warszawie.
Konkurs dla młodych innowatorów
Hasłem przewodnim konkursu „Młody Innowator 2019/20” było: „Mam pomysł na innowacyjne rozwiązanie”. Konkurs uczy młodych wynalazców m.in. systematyczności i odpowiedzialności. Pobudza ich do innowacyjnego myślenia oraz kreatywności w rozwiązywaniu problemów, nie tylko technicznych.
Do finału konkursu zakwalifikowano 56 projektów przygotowanych przez uczniów ze szkół podstawowych (20), liceów (9) i techników (27) z całej Polski. Jury, pod przewodnictwem prezes FSNT-NOT Ewy Mańkiewicz-Cudny, oceniło prace wykonane przez uczniów pod względem min.: pomysłowości, oryginalności rozwiązania, przydatności, wpływu na poprawę warunków bezpieczeństwa, dostępności wykorzystanych materiałów, estetyki wykonania, przygotowanej dokumentacji i samego projektu.
Nowoczesny endoskop ucznia z Gdyni
Mike Ryan został laureatem pierwszego miejsca Nagrody Specjalnej Prezes FSNT-NOT. Jego wynalazek „BST med-bionic sorgical thread for medical applications” to giętkie urządzenie endoskopowe (rodzaj wziernika medycznego z własnym źródłem światła), które może być wykorzystywane w medycynie, w tym zwłaszcza do badań diagnostycznych, dokonywania zabiegów chirurgicznych lub do podawania leków.
W przeciwieństwie do znanych powszechnie endoskopów ten wynaleziony prze Mike’a nie stwarza problemów przy sterowaniu i przemieszczaniu go we wnętrzu organizmu w różnych kierunkach. Wynalezione przez niego mikroinwazyjne urządzenie endoskopowe może znacznie poprawić jakość i rozszerzyć możliwości chirurgii, jaką dzisiaj znamy. Pozwoli ono lekarzowi operować pacjenta od wewnątrz za pomocą specjalnie udoskonalonej technicznie nitki.
Projekt został przygotowany pod kierownictwem organizacyjnym Anny Rzepy, nauczycielki i menedżerki edukacyjnej w III LO w Gdyni. Mike Ryan wkrótce będzie studiować inżynierię biomedyczną na Politechnice Warszawskiej.