Według danych opublikowanych 21 sierpnia 2020 r. przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku w naszym regionie wykryto 89 zakażeń wirusem SARS CoV-2. To najwięcej przypadków w województwie pomorskim od początku epidemii.
Ministerstwo Zdrowia podało, że padł też dobowy rekord w Polsce. Aż 903 zakażeń, z czego najwięcej jest w województwach śląskim (168), małopolskim (156) i mazowieckim (146). Zmarło 13 osób, większość z chorobami współistniejącymi, w tym jedna 70-letnia kobieta z Gdańska.
Gdzie najwięcej zakażeń?
Jak na Twitterze informuje Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Tomasz Augustyniak spośród 89 nowych przypadków w województwie pomorskim COVID-19 potwierdzono u: 24 osób z powiatu starogardzkiego, 16 z Gdańska, 11 z powiatu tczewskiego oraz 10 z powiatu wejherowskiego. Nowe zakażenia zdiagnozowano też u 6 osób z powiatu puckiego, 5 z gdańskiego, 4 z kartuskiego, 3 z Gdyni, 3 z chojnickiego i 2 z Sopotu. Zakażenia stwierdzono też u 1 osoby z powiatu malborskiego, kościerskiego, lęborskiego, sztumskiego oraz nowodworskiego. Łącznie 59 osób przebywało w kwarantannie, a 3 osoby były objęte z nadzorem epidemiologicznym.
Liczba potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 w województwie pomorskim wynosi 1894, a zmarło 43 chorych. Jak czytamy na stronie WSSE aktywnych jest 1065 przypadków, z czego 65 chorych jest hospitalizowanych.
Rośnie liczba ognisk
W ciągu ostatnich dwóch tygodniach wzrosła nie tylko liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, ale też liczba nowych ognisk. Większość spośród około 40 ognisk dotyczyła zakładów pracy, wesel, klubów sportowych, imprez rodzinnych i studenckich oraz szpitali i przychodni.
Ponadto, inspektorzy sanitarni nadzorują ogniska rodzinne, w których występują zakażenia wirusem Sars-CoV-2. Dotyczą one powiatów gdańskiego, Słupska, Gdańska, Gdyni, wejherowskiego, malborskiego, sztumskiego, kościerskiego, kartuskiego, kościerskiego, tczewskiego, starogardzkiego i człuchowskiego.
Powiat pucki i starogardzki na liście ostrzegawczej
Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało listę powiatów, które od 21 sierpnia objęto żółtymi i czerwonymi strefami. Jest ich 19. W strefie czerwonej są powiaty z czterech województw: małopolskiego (Nowy Sącz, powiaty nowosądecki, nowotarski), łódzkiego (wieluński), śląskiego (rybnicki, Rybnik) i mazowieckiego (lipski). Natomiast w strefie żółtej znalazły się powiaty z siedmiu województw: małopolskiego (tatrzański), śląskiego (Ruda Śląska, powiat pszczyński, Żory), wielkopolskiego (ostrzeszowski, ostrowski), łódzkiego (pajęczański, łowicki), podkarpackiego (przemyski, jarosławski), kujawsko-pomorskiego (radziejowski) i lubelskiego (Biała Podlaska).
Resort zdrowia opublikował też listę ostrzegawczą, na której znalazły się dwa powiaty z województwa pomorskiego – pucki i starogardzki. Oznacza to, że jeśli nie zmniejszy się liczba zakażonych koronawirusem mogą tracić do jednej ze stref, w których są bardziej rygorystyczne obostrzenia.
Obostrzenia w strefach
Przypomnijmy, że w strefie czerwonej obowiązuje noszenie maseczek lub przyłbic w przestrzeni publicznej. W weselach i inne imprezach rodzinnych odbywających się w pomieszczeniach może uczestniczyć maksymalnie do 50 osób. Natomiast w imprezach plenerowych do 150 osób. W restauracjach i kościołach trzeba zakrywać usta i nos, obowiązuje też limit osób (maksymalnie 1 osoba na 4 mkw). W kinach może być zajęte 25 proc. miejsc. W siłowniach i klubach fitness może przebywać 1 osoba na 10 m kw. Wydarzenia sportowe odbywają się bez publiczności. Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne, targi i konferencje nie są organizowane.
Natomiast w strefie żółtej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Obowiązuje jednak 1,5-metrowy dystans społeczny. W weselach i innych imprezach rodzinnych odbywających się w pomieszczeniach może uczestniczyć maksymalnie do 100 osób. W restauracjach obowiązuje zakrywanie ust i nosa oraz limit osób (maksymalnie 1 osoba na 4 mkw). W kinach może być zajęte 25 proc. miejsc. W siłowniach i klubach fitness może przebywać 1 osoba na 7 mkw., a w wydarzeniach sportowych może być zajęte 25 proc. widowni. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 mkw. Mogą odbywać się też targi i konferencje przy limicie osób (1 osoba na 1 mkw).