Nowa infrastruktura wodna powstała w ramach przedsięwzięcia Pomorskie Szlaki Kajakowe, które realizuje samorząd województwa pomorskiego we współpracy z samorządami lokalnymi i partnerami prywatnymi. Na ten cel przeznaczono 58 mln zł.

 

Nogat przy zamku krzyżackim i nie tylko

Nogat to najdłuższa rzeka położona na Żuławach. Jej gęste nabrzeżne zadrzewienie i oddalone od nurtu wały przeciwpowodziowe zachęcają do biwakowania wzdłuż rzeki. Dodatkowym walorem spływu Nogatem jest położony nad samą wodą Malbork z największym na świecie ceglanym zamkiem. U podnóża zamku krzyżackiego została wybudowana nowa przystań kajakowa – jedna z dwóch na terenie miasta. Wodniacy mogą korzystać z wygodnego pomostu do wodowania sprzętu, wiaty, suszarek na kajaki i ławostołów do wypoczynku.

 

Druga z przystani znajduje się przy Parku Północnym i służy zarówno kajakarzom, jak i żeglarzom. Dotychczasowa marina została rozbudowana o pięć pomostów pływających na 24 miejsca postojowe, przy których znajdują się: 13 Y-bomów z chodnią z deski kompozytowej, cztery piedestały wodno-elektryczne, 40 knag cumowniczych, dwie drabinki wyłazowe, światło nawigacyjne na pomoście oraz monitoring. Dodatkowo mosty na marinie mają trzy stalowe bramki wejściowe oraz pompę nieczystości.

 

Przystanie w Malborku to nie jedyne nowości na Nogacie. Dwa miejsca przyjazne wodniakom powstały w Kępkach (gm. Nowy Dwór Gdański) przy świetlicy wiejskiej i w miejscu integracji lokalnej. Można tam korzystać z pomostów, wiat i ław do wypoczynku.

Żuławskie krajobrazy z kajaka

Poza Nogatem, również na innych żuławskich rzekach w ostatnim czasie zostały oddane do użytku nowe przystanie. Nad Tugą w Nowym Dworze Gdańskim są dwie: przy ul. Wejhera i przy Żuławskim Ośrodku Kultury. Obie powstały na terenie rewitalizowanych bulwarów w centrum miasta.

 

Nad Tugą kajakarze mogą korzystać z wygodnego pomostu, miejsca na ognisko i suszarek na kajaki w Żelichowie (gm. Nowy Dwór Gdański). Przystań jest położona przy kościele greko-katolickim, a w pobliżu, w miejscu dawnego cmentarza menonickiego, funkcjonuje lapidarium – zbiór kamieni nagrobnych z całych Żuław. Dużą przystań połączono z wybudowaną na wale trasą rowerową EV10/13, co stwarza świetne miejsce do spędzenia aktywnego wypoczynku.

 

Ponadto kolejna przystań powstała na Szkarpawie w Osłonce (gm. Nowy Dwór Gdański) przy ujściu rzeki do Zalewu Wiślanego. Nowe miejsce wybudowano przy istniejącej już marinie żeglarskiej.

 

Wierzycą po zabytkach Kociewia

Wierzyca to rzeka, która pięknie meandruje i często zmienia kierunek, przez co bywa zdradliwa. Dlatego jest polecana doświadczonym kajakarzom, którzy, planując spływ, powinni rozważyć wizytę na jednym z nowych miejsc na terenie gm. Starogard Gdański. To nowe przystanie i zmodernizowane przenoski w miejscowościach: Kręgski Młyn, Żabno, Owidz, Kolincz oraz Klonówko, które są wyposażone m.in. w wiaty, ławostoły, miejsce na ognisko, przenośne sanitariaty i pomosty.

 

Wierzycą można też spłynąć w okolicy Gniewu. W całej gminie w czerwcu 2020 roku powstały trzy nowe przystanie dla wodniaków: Gniewskich Młynach, Brodach Pomorskich oraz w samym Gniewie. Nowa infrastruktura wyposażona jest w pomosty, wiaty, ławostoły, stojaki na rowery i przenośne sanitariaty. Dodatkowo przystań kajakowa pod zamkiem w Gniewie połączona jest z miejscem odpoczynku dla rowerzystów: znalazła się tam zadaszona wiata, toaleta i serwis rowerowy.

 

Na Kociewiu nowymi miejscami dla kajakarzy mogą się pochwalić trzy miejscowości w gm. Pelplin. Pomosty, wiaty, łatostoły, stojaki na rowery i sanitariaty stanęły na przystaniach w Stockim Młynie, Pelplinie i Rajkowskim Młynie.

 

Wygodna infrastruktura kajakowa stanęła również w gm. Skarszewy nad rzeką Wietcisa, która jest największym dopływem Wierzycy o długości ponad 40 km. Na nowych przystaniach ustawiono wiaty, ławostoły, sanitariaty i suszarki na kajaki. Znalazło się także specjalne miejsce na ognisko. Spływ można zacząć z Jeziora Przywidzkiego, położonego na malowniczym pograniczu Kociewia i Kaszub. Jednak trzeba pamiętać, że rzeka charakteryzuje się szybkim nurtem, licznymi bystrzami oraz płyciznami, dlatego dobrze bawić się będą jedynie doświadczeni kajakarze.

 

Czytaj także: Nowe przystanie kajakowe czekają na koniec epidemii i kajakarzy.

Podgląd tras dostępny jest na stronie kajaki.pomorskie.eu.


Przedsięwzięcie Pomorskie Szlaki Kajakowe realizowane jest przez samorząd województwa pomorskiego we współpracy z samorządami lokalnymi. Ma na celu udostępnienie dla miłośników kajakarstwa szlaków wodnych oraz zapewnienie im bezpieczeństwa poprzez rozbudowę i poprawę standardu infrastruktury turystycznej.

Na 34 szlakach wodnych o łącznej długości ponad 1000 km zaplanowano do realizacji 25 projektów, na które składają się 224 zadania dot. budowy przenosek, miejsc wodowania i wyjmowania kajaków, stanic i przystani kajakowych. Koszt całego przedsięwzięcia wynosi około 58 mln zł, a dofinansowanie pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.