W kościele pw. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze w każdą środę i sobotę lipca i sierpnia 2020 r. (oprócz 15 i 28 sierpnia) będzie można posłuchać mistrzowskich wykonań utworów znanych i cenionych polskich i zagranicznych kompozytorów. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Słowo i Muzyka u Jezuitów rozpoczyna się 4 lipca 2020 r. (sobota) o godz. 20. W roli głównej wystąpią organy, którym będą towarzyszyć instrumenty solowe. Organizatorem festiwalu jest Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku.
Wykonawcy
Do Jastrzębiej Góry przyjadą utytułowani oraz wybitnie utalentowani młodzi artyści z Polski i świata. Tegoroczną edycję uświetnią wykonawcy z Mołdawii, Niemiec, Włoch, Szwajcarii, a nawet z dalekiej Australii. Dodatkowym atutem festiwalu jest fakt, że wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.
Muzyka
Festiwal otworzy koncert 4 lipca 2020 r., podczas którego zagra Vincent Thévenaz – profesor organów i improwizacji w Haute Ecole de Musique w Genewie, tytularny organista i carillonista katedry Saint-Pierre w Genewie. Podczas muzycznego spotkania 8 lipca 2020 r. wystąpią Natalia Letiuk (organy) i Rozmurat Arnakuliyev (trąbka). Natomiast 11 lipca na organach zagra Inger-Lise Ulsrud. Najbardziej artystycznie rozbudowanym wydarzeniem cyklu będzie koncert z udziałem Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Jana Miłosza w sobotę, 8 sierpnia 2020 r. Festiwal zakończy 26 sierpnia 2020 r. Japonka Ihre Naoko Imai, która zaprezentuje ciekawy repertuar od H. Sakamoto (*1968), poprzez J.S. Bacha (1685-1750), N. de Grigny (1672-1703), po M. Duruflé (1902-1986).
Jastrzębiogórskie organy
Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny Słowo i Muzyka u Jezuitów w Jastrzębiej Górze zainaugurowano w 2005 roku. Organy wybudowała w latach 60. XX w. firma Kemper z Lubeki. Do Polski zostały sprowadzone z kościoła św. Katarzyny w Hamburgu i są montowane przez organmistrza Michała Klepackiego. To piszczałkowe organy mechaniczne, składające się z ponad 7 tysięcy piszczałek, o możliwości wydobycia 77 barw (docelowo mają mieć 105 głosów). Projektant i budowniczy instrumentu Michał Klepacki chce, aby organy przypominały morskie fale i aby dołączyły do grona 5 rozpoznawalnych organów w Polsce. Pozostałe znajdują się w Gdańsku-Oliwie, Fromborku, Kamieniu Pomorskim, Leżajsku i Świętej Lipce. Nowe organy po raz pierwszy zabrzmiały na rozpoczęcie III Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzycznego w lipcu 2008 roku.