Z uwagi na ograniczenia wynikające ze stanu zagrożenia epidemicznego, nie są przewidziane żadne imprezy towarzyszące paradzie na lądzie.

 

Historia parady

Nocna Żeglarska Parada Świętojańska, organizowana od 2017 r. przez Pomorski Związek Żeglarski przy współpracy z Gdańskim Ośrodkiem Sportu i JMKW Kotwica w Gdyni, jest głównym punktem obchodów Święta Morza w Gdyni. Co roku gromadzi dziesiątki jachtów i setki wodniaków. W tym roku odbędzie się w dzień, w innej, nie mniej atrakcyjnej formule, obejmującej swym zasięgiem całe Trójmiasto oraz zainicjuje na wodzie pomorski sezon żeglarski.

 

Ważne dla uczestników

Załogi i sternicy, którzy chcą wziąć udział w IV Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej proszeni są o kontakt z Jerzym Jałoszewskim, głównym organizatorem z ramienia PoZŻ, pod numerem telefonu 604 543 210 lub pod adresem mailowym: j.jaloszewski@pozz.org.pl. Zgłoszenia należy nadsyłać do 15 czerwca. – Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wezmą udział w tym wydarzeniu. Po raz pierwszy będziemy mogli płynąć z największymi żaglowcami portów Trójmiasta oraz jednostkami instytucji morskich – mówi Jałoszewski. Komandorem parady będzie komandor JKMW Kotwica Artur Pierzyński, który tłumaczy, że: ,,Paradzie będą towarzyszyć mniejsze, niezarejestrowane przez organizatorów jednostki, głównie motorowe. Ich asysta to ciekawe uzupełnienie wydarzenia. Aby te małe motorówki i jachty nie zakłócały przebiegu całości i nie utrudniały żeglugi żaglowcom i jachtom płynącym w paradzie, najlepiej będzie jeśli utworzą tak zwaną flotę lewej burty. Chodzi o to, by niezarejestrowane łódki płynące zgodnie z kierunkiem parady płynęły bliżej jej uczestników, natomiast płynące w kierunku przeciwnym powinny operować bliżej brzegu w pewnym oddaleniu od zarejestrowanych uczestników. Nie powinny przecinać trasy, ani pływać między większymi jachtami”.

 

Jak będzie w 2020 roku?

IV Żeglarska Parada Świętojańska rozpocznie się w sobotę, 20 czerwca o godz. 16.30 na wysokości mola w Gdańsku-Brzeźnie, skąd kilkadziesiąt jednostek wyruszy w kierunku Gdyni. Wśród nich będą duże i znane żaglowce oraz małe jachty turystyczne i regatowe. Dla widzów obserwujących paradę z lądu dobrym punktem do obserwacji ruszającej w trasę flotylli będzie molo w Brzeźnie. Dalszy przebieg parady będzie można zobaczyć z mola Sopocie albo w Gdyni-Orłowie. Jeśli ktoś zechce zobaczyć finał wydarzenia, powinien obserwować go z Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni po godz. 19. W kawalkadzie będą uczestniczyć największe polskie żaglowce m.in.: Dar Młodzieży, Pogoria, Zawisza Czarny i Generał Zaruski. Nie zabraknie wielu mniejszych, ale również znanych i zasłużonych, oldtimerów. Na listę uczestników wpisanych jest ponad 70 jednostek, ale organizatorzy spodziewają się, że popłynie nawet ok. 100 żaglowców, jachtów oraz łodzi motorowych. Natomiast udział Daru Młodzieży związany jest w przypadającym w tym roku stuleciem powstania Uniwersytetu Morskiego. Będzie też flagowa jednostka Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa Kapitan Poinc.

W paradzie nie zabraknie również jachtów m.in. Antiki, która ma na koncie opłynięcie świata oraz Malborka, za którego sterami stanie Piotr Adamowicz (AKM Gdańsk), dwukrotny złoty medalista Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski z 2019 r. W wydarzeniu wezmą udział także Joanna Pajkowska i Szymon Kuczyński – laureaci dwóch ostatnich nagród Rejs Roku – Srebrny Sekstant za samotne wokółziemskie rejsy bez zawijania do portu. Rozmowy trwają także z kolejnymi dużymi partnerami, którzy uświetnią paradę swoją obecnością.