Wydarzenie skierowane jest do ludzi kultury: artystów, twórców, animatorów, producentów, organizatorów, aktywistów, urzędników, krytyków, dziennikarzy, badaczy. Mowa będzie m.in. o problemach o dobrych praktykach i wsparciu. Spotkanie odbędzie się 6 czerwca 2020 r. w gdańskim Manhattanie.

 

O kulturze w Manhattanie

Pandemia to wyjątkowy czas dla kultury i ludzi z nią związanych. I nie chodzi tylko o pogorszenie się warunków bytowych, ale czasami nawet o brak środków do życia. W lepszej sytuacji są pracownicy zatrudnieni na etatach w dużych instytucjach. Gorzej dzieje się w mniejszych ośrodkach w regionie, a w szczególnie trudnej sytuacji znajdują się osoby nieposiadające umów o pracę. Ich zdolność zarabiania pieniędzy spadła prawie do zera. – Wszystko stało się jasne. Niewypłacalność i upadek. Całkowitego zatrzymania działalności nie były w stanie kompensować żadne e-lekcje, cegiełki. Inni próbowali zrzutek, prosili o pomoc – mówi Janusz Gawrysiak, współwłaściciel Gdańskiej Szkoły Artystycznej, gdzie odbędzie się spotkanie. – Wtedy pomysł, światełko. Nie wiesz, co robić – zapytaj ludzi, gdańszczan! I pojawili się ludzie, którzy pro publico bono zaczęli wspólnie pracować – dodaje Gawrysiak.

 

Kultura restart. Pilne Spotkanie Ludzi Kultury

Podczas spotkania będzie można porozmawiać ze specjalistami – m.in. z prawnikami – o obecnej sytuacji, wymienić się doświadczeniami i spostrzeżeniami, zgłosić propozycje działań w kulturze pomorskiej w czasie pandemii i w okresie wychodzenia z niej, wejść w skład zespołu antykryzysowego. O tarczy antykryzysowej i o tym, jak zadbać o swoje interesy będzie można porozmawiać z Katarzyną Ciechocińską – radcą prawną, adwokatem, z doświadczeniem w pracy m.in. jako komornik skarbowy i naczelnik urzędu skarbowego. Prowadząca postara się przekonać uczestników, że urzędu nie trzeba się bać, natomiast warto wiedzieć, co można zyskać. O tym, jak skutecznie pozyskiwać dotacje na działania kulturalne, opowie Agnieszka Labenz, która przez wiele lat pracowała w biznesie przy realizacji projektów dofinansowanych ze środków UE. Z wykształcenia jest politologiem, absolwentką m.in. Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Od 2013 r. sprawuje funkcję prezes Fundacji Róbmy Swoje dla Kultury.

W kulturze bardzo ważnym zagadnieniem jest prawo autorskie. O tym, jak powinno być przestrzegane w odniesieniu do stosowania go w Internecie, opowie Marcin Żytny, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego, medycznego, rodzinnego i opiekuńczego. Na pytania uczestników będzie odpowiadał też Piotr Wyszomirski, producent i konsument kultury, który zajmuje się akcją społeczną jako sposobem na rozwiązywanie problemów i budowanie wspólnoty. Jest redaktorem naczelnym „Gazety Świętojańskiej”, członkiem Pomorskiej Rady Kultury i Rady Programowej Fundacji Pomysłodalnia. O zdrowym biznesie w czasie choroby będzie można porozmawiać z Dominikiem Wielińskim, specjalistą z doświadczeniem w branży finansowej, który w 2019 r. uruchomił spółkę technologiczną StreetData, zajmującą się wywiadem gospodarczym, ustalaniem miejsca pobytu i modelami statystycznymi zachowania ludności.

 

Porozumienie dla Kultury

Pandemia to sytuacja wyjątkowa. Drastyczne ograniczenia dotyczą niemal wszystkich aspektów życia społecznego, również kultury. Jak pomóc? Podczas wideokonferencji „SOS dla pomorskiej kultury”, 7 maja 2020 r. zrodził się pomysł stworzenia pomorskiej reprezentacji kultury pozainstytucjonalnej do rozmów i działań PR. Uczestnikami byli przedstawiciele instytucji kultury z Pomorza, Gdańska i Sopotu oraz przedstawiciele kultury pozainstytucjonalnej i biznesu kultury z województwa. Wówczas w dyskusji na żywo, która trwała 2,5 godziny, wzięło udział kilkadziesiąt osób. Zawiązała się grupa inicjatywna Porozumienie dla Kultury, które zaprasza chętnych do społecznej pracy na rzecz kultury niezależnej na Pomorzu.

 

 

Kultura restart. Pilne Spotkanie Ludzi Kultury

  • 6 czerwca 2020 r., sobota, godz. 13-19
  • Gdańska Szkoła Artystyczna w Centrum Handlowym Manhattan
  • ul. Grunwaldzka 82
  • Gdańsk-Wrzeszcz
  • wstęp wolny

 

Program:
godz. 13.00
– Spektakl Teatru 3.5 z Dzierzgonia, Sztetl-Welt op. 4 „z widokiem na Lesbos”/Kwarantanna – akcja/interwencja uliczna z pogranicza teatru i happeningu. Czwarta część działania – manifestu, którego centralne znaczenie objawia się w pytaniu o naszą zdolność do postrzegania problemów i reagowania na nie
godz. 15.00-17.00 – Rozmowy problemowe ze specjalistami w salach
17.00 – Otwarte spotkanie zespołu antykryzysowego w kulturze
ok. 18.30 – Cocktail Artystyczny na Tarasie Sztuki po zakończeniu rozmów w salach (including niespodzianki)
 

Sala nr 1
Katarzyna Ciechocińska: Tarcza antykryzysowa – teraz i w przyszłości – jak zadbać o swoje interesy? Nie bój się urzędu i co urząd może ci dać?)

Sala nr 2
Agnieszka Labenz: Jak skutecznie pozyskiwać dotacje na działania kulturalne?

Sala nr 3
Marcin Żytny: Prawo autorskie w Internecie.

Sala nr 4
Piotr Wyszomirski: Akcja społeczna jako sposób na rozwiązywanie problemów i budowanie wspólnoty

Sala nr 5
Dominik Wieliński: Zdrowy biznes w czasie choroby.

Zgłoszenia na konkretne rozmowy w salach należy wysyłać na e-mail: kongres@pomorzekultury.pl. Można również przesłać do specjalistów pytania zgodne z zakresem tematycznym.