Korzystanie z platformy jest bezpłatne.

 

Razem przeciw wirusowi

Zwalczanie postępującej epidemii COVID-19 stawia przed wszystkimi coraz to nowe wyzwania. Ale jednocześnie przyczynia się do powstawania nowych, innowacyjnych inicjatyw. – Jedną z nich jest Platforma Care & Industry Together Against CORONA. To ogólnoeuropejski mechanizm, który umożliwia połączenie wysiłków podmiotów z różnych krajów zaangażowanych w ograniczenie skutków epidemii – wyjaśnia Karolina Lipińska, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP. Pomysłodawcą i głównym organizatorem inicjatywy jest belgijski ośrodek sieci Enterprise Europe Network, a jej polskim współorganizatorem Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. – Co ważne, do 15 kwietnia 2020 r., na platformie zarejestrowanych było już 197 uczestników z 17 krajów całej Unii Europejskiej i z Turcji – dodaje Lipińska. Rejestracja jest darmowa, a platforma będzie dostępna do końca 2020 r.

Dla kogo jest platforma?

Do Care & Industry Together Against CORONA mogą dołączyć firmy, organizacje i ośrodki badawczo-rozwojowe oraz uniwersytety. – Słowem wszyscy oferujący produkty, usługi i technologie w najbardziej priorytetowych dla zwalczania skutków epidemii obszarach. Chodzi tu przede wszystkim o  branżę medyczną i system opieki zdrowotnej – informuje Lipińska. – Platforma pozwala na bardziej szczegółowy podział aby przygotowane inicjatywy miały jak największą użyteczność dla społeczeństwa. Obecni są partnerzy zajmujący się np. higieną i dezynfekcją, technologią laboratoryjną czy nawet technologią gier – wylicza.

Jak to działa?

Aby zarejestrować się na platformie wystarczy wypełnić formularz on-line. – Profile uczestników są dostępne na stronie platformy. Rejestrować można się przez cały okres działania platformy. Dlatego lista uczestników nie jest ostateczna i cały czas będzie przybywać jej uczestników – informuje przedstawicielka Departamentu Rozwoju Gospodarczego.  Trzeba określić obszar współpracy, proponowane rozwiązania czy problemy do rozwiązania. Mamy profil i co dalej? – Każdy uczestnik tworzy swój indywidualny harmonogram wirtualnych spotkań poprzez wysyłanie zaproszeń do wybranych partnerów wraz z oznaczeniem w kalendarzu planowane spotkania. Można również tworzyć listy potencjalnych partnerów z interesujących nas obszarów współpracy – wyjaśnia Karolina Lipińska. Szczegółowe informacje o projekcie można znaleźć na stronie internetowej platformy. – Zachęcam firmy z naszego regionu do dołączenia do platformy. Wiem, że mamy wiele innowacyjnych projektów, którymi możemy się pochwalić w Europie, a które mogą pomóc w obecnej trudnej sytuacji. Dodatkowo pamiętajmy, że nawiązane teraz kontakty mogą w przyszłości przynieść doskonałe efekty nie tylko gospodarcze, ale i naukowe – podkreśla.

Więcej informacji tutaj