Celem programu Kultura dostępna jest wspieranie działań, które ułatwiają dostęp do kultury i sprzyjają integracji społecznej. Jego odbiorcami mają być przedstawiciele różnych grup m.in dzieci i młodzież szkolna, osoby starsze i z niepełnosprawnością, a także tych środowisk, które np. z powodu różnych barier pozostają poza obiegiem życia kulturalnego i społecznego lub mają do niego utrudniony dostęp.

W ramach programu Teatr Wybrzeże realizować będzie projekt Razem w teatrze, czyli cykl pokazów pięciu spektakli repertuarowych z tłumaczeniem na język migowy oraz audiodeskrypcją dla osób niewidzących, niedowidzących, niesłyszących oraz niedosłyszących. Prezentacjom spektakli towarzyszyć będą warsztaty. Projekt będzie realizowany do grudnia 2019 r.

Logo programu Kultura dostępna

 

*  *  *

 

„Więzi”

Sztuka oparta została na dziennikach i relacjach Oleny Apczel, ukraińskiej reżyserki i performerki, która była świadkiem dramatycznych wydarzeń w Kijowie, Charkowie i innych miastach Ukrainy, które zapoczątkowały „rewolucję godności”, a w jej następstwie hybrydową wojnę. Była na froncie jako wolontariuszka, organizowała pomoc rodzinom poległych, ale przede wszystkim była świadkiem, jak wyostrzone przez Majdan podziały infekują kraj i ludzi, przechodząc w poprzek miast, grup przyjaciół, a nawet rodzin, w tym jej własnej.

„Więzi” to spektakl o życiu „pomiędzy”: pomiędzy Ukrainą i Polską, pomiędzy Ukrainą wschodnią i zachodnią, pomiędzy narzucanymi przez różne środowiska narracjami. Ale przede wszystkim to rzecz o wyborze między potrzebą i chęcią służenia ojczyźnie a miłością do rodziny i rodzinnej ziemi. I o okolicznościach, które sprawiają, że obie te miłości mogą się wykluczać.

  • 25 maja 2018 r., sobota, godz. 17.00
  • Teatr Wybrzeże
  • scena Stara Apteka
  • ul. Teatralna 2
  • Gdańsk

 

Sztuka Jarosława Murawskiego i Michała Buszewicza
na podstawie dzienników i relacji Oleny Apczel
Reżyseria: Olena Apczel
Dramaturgia: Jarosław Murawski
Scenografia, kostiumy: Natalia Mleczak
Światło, wideo: Szymon Kluz
Asystent reżysera: Katarzyna Dałek
Inspicjent, sufler: Katarzyna Wołodźko

 

W spektaklu występują:

  • Małgorzata Brajner – Matka oraz Urzędniczka / Obca kobieta / Sprzedawczyni,
  • Agata Bykowska – Babcia oraz Ukraińska Sąsiadka / Starsza obca kobieta,
  • Katarzyna Dałek – Olena,
  • Jacek Labijak – Brat oraz Chłopak / Pogranicznik / Żołnierz / Obcy mężczyzna,
  • Krzysztof Matuszewski – Ojciec oraz Oficer / Polski sąsiad.
Plakat spektaklu Więzi

 

 

 

 

 

*  *  *

 

Warsztaty do spektaklu „Więzi”

Pokaz będzie poprzedzony warsztatem teatralnym, podczas którego zgłębiane będą tematy podejmowane przez twórców przedstawienia. Uczestnicy zajęć zamotają własną słowiańską rodzinę i zastanawiać się będą nad tym, w jaki sposób kształtować więzi, by nie stały się więzami.

Warsztat odbędzie się w Czarnej Sali w Gdańsku w poniedziałek, 20 maja 2019 r. o godz. 19.00. Zajęcia poprowadzi pedagog teatru Weronika Łucyk. Czas ich trwania wyniesie około 2 godz. Warsztat dostępny będzie także dla osób niewidomych, niedowidzących i niedosłyszących. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: weronika.lucyk@teatrwybrzeze.pl