Na ferie trzeba jeszcze trochę poczekać, ale w tczewskim Centrum Kultury i Sportu już od pierwszych dni 2019 roku nie brakuje ciekawych warsztatów, spotkań z teatrem i X muzą. I najmłodsi, i trochę starsi znajdą coś dla siebie.
Dlaczego jedne zdjęcia się podobają, a inne nie? Na to i wiele innych pytań odpowiedzi będzie można pozna podczas warsztatów fotograficznych, które rozpoczną się 7 stycznia 2019 r. Przegląd filmów krótkometrażowych Sundance Film Festival – Sundance Shorts 2018 zaplanowano 12 stycznia. Nie zabraknie też spektakli teatralnych. Starsza młodzież, 19 stycznia obejrzy „Małe zbrodnie małżeńskie”, a młodsi, 22 stycznia widowisko „Pan Lampa”.
Kurs podstaw fotografii
- początek 7 stycznia 2019 r. i kolejne poniedziałki w godz. 18-20 – łącznie16 godzin kursu
- cena za cały kurs: 299 zł
- kontakt i zapisy: Rafał Grzenkowski, tel. 502 660 010, e-mail: fotoopus@wp.pl
Zdobyta podczas spotkań wiedza pozwoli opanować obsługę aparatu, a nabyte umiejętności wpłyną na efekt wykonywanych zdjęć. Podczas kursu będzie można dowiedzieć się również o prawie chroniącym fotografa oraz jego zdjęcia. Kurs przeznaczony jest dla osób zaczynających przygodę z fotografią, bez określonego przedziału wiekowego. Uczestnicy powinni posiadać aparaty fotograficzne lub mają w planach taki zakup.
Sundance Film Festival/Sundance Shorts 2018 – pokaz filmów krótkometrażowych
- 12 stycznia 2019 r., sobota, godz. 16.00
- wstęp – wolny
Najlepsze krótkie metraże z kultowego festiwalu po raz pierwszy w Polsce. Festiwal od ponad 30 lat jest powszechnie uznawany za doskonały punkt wyjścia dla niezależnych twórców. Pokaz Sundance Shorts Film Tour 2018 trwa 91 minut i tworzy go 7 tytułów wyselekcjonowanych z tegorocznej edycji festiwalu. Pojawią się w nim filmy dokumentalne i fabularne oraz animacje z całego świata, pokazujące wszystko najlepsze, co oferuje festiwal: od komedii, na których nie da się nie zaśmiać, do pogłębionej refleksji nad światem, w którym żyjemy. Filmy krótkometrażowe — ograniczone jedynie przez czas ich trwania — są przepełnione artystyczną ekspresją sprawiającą, że krótka forma wykracza poza ramy tradycyjnej narracji. Od dokumentu, animacji, przez fabułę do eksperymentu — te filmy są stworzone do podejmowania ryzyka. Festiwal prezentuje zarówno uznane nazwiska, jak i obiecujących debiutantów.
„Małe zbrodnie małżeńskie” – spektakl teatralny Teatru Mazowieckiego [ODWOŁANE]
- 19 stycznia 2019 r., sobota, godz. 18.00
- bilety: 50 zł* (*zniżki zgodnie z Regulaminem promocji CKiS)
- występują: Emilia Komarnicka-Klynstra i Redbad Klynstra-Komarnicki
– Kiedy widzicie kobietę i mężczyznę w urzędzie stanu cywilnego, zastanówcie się, które z nich stanie się mordercą – ostrzega Eric-Emmanuel Schmitt, autor sztuki „Małe zbrodnie małżeńskie”. To jeden dzień z życia Lisy i Gellesa, małżeństwa z 15-letnim stażem. On – dotknięty amnezją po wypadku, nic nie pamięta. Ona stara się odtworzyć jego życie. Gelles jednak nie przyznaje się, że amnezja się cofnęła i, tak jak żona, stara się ugrać swoje na udawanej utracie pamięci. Oboje więc kłamią i grają, by po latach odrodzić własne małżeństwo. Emocjonująca historia o miłości i jej granicach, ze zbrodnią w tle.
„Kacperiada” – poranek filmowy
- 20 stycznia 2019 r., niedziela, godz. 11.00
- bilety – 5 zł
- „Prawie prawda”, „On ma, a ja nie”, „Ukryty skarb”, „Elfia poczta”, „Według planu”, „Wspólny front”
„Kacperiada” to współczesna obyczajowa, pełna absurdalnego humoru komedia familijna. Każdy odcinek w ciepły i zabawny sposób porusza ważne tematy, zostawiając widza z pozytywnym przekazem. Głównymi bohaterami są Kacper i Ada, którzy wspólnie poszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące przyjaźni, szczerości, lojalności; uczą się, jak radzić sobie z emocjami, np. z zazdrością, rozczarowaniem i próbują zrozumieć bardzo dziwny, a zarazem fascynujący świat dorosłych.
„Pan Lampa”, spektakl dla dzieci Teatru Baj Pomorski w Toruniu
- 22 stycznia 2019 r., wtorek, godz. 9 i 11.30
- spektakl dla grup zorganizowanych, dla dzieci od lat 7
- bilety: 15 zł
- zapisy: Dorota Maciejewska, tel. 534 989 340
W pewnym starym domu, zwanym Domczyskiem, mieszkał Pan Lampa ze swoją przyjaciółką Piesą. Od kiedy głowa Lampy zaczęła świecić, w mieszkaniu pojawili się dziwni goście… Wśród nich Pani Straszyńska, uwielbiająca wzbudzać strach we wszystkich dzieciach, Państwo Bałagańscy, którzy swój ład widzą w wielkim nieporządku; a także Wścieklak żywiący się złością i kłótnią. Każde z nich przychodzi ze swoją życiową prawdą, by razem z Lampą i Piesą przeżyć wspólnie ,,piękny kawałek dnia”. To właśnie w Domczysku wyrzutkowie znajdują swoje miejsce… Nikt z nas nie jest wszak skazany na samotność. Nawet, gdy nadchodzi ciemność.
XII Grand Off – najlepsze niezależne krótkie filmy świata
- 2 lutego 2019 r., sobota, godz. 16
- wstęp – wolny
Pokaz najciekawszych nagrodzonych niezależnych produkcji z całego świata. W tegorocznej edycji do Warszawy nadesłano ponad 3,5 tysiąca filmów. Komisja nominacyjna wybrała 55 filmów w 11 kategoriach. O wyborze najlepszych filmów zadecyduje międzynarodowa kapituła składająca się ze znawców filmu, teoretyków, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów z kilkudziesięciu krajów.
Pandemia i Chałturka – koncert
- 9 lutego 2019 r., sobota, godz. 19
- Klub Muzyczny – Artystyczne Zagłębie CKiS
- bilety: 15 zł
Pandemia – rock, ska, punk, reggae
Zespół powstał w 2010 r. Grają wyłącznie własne kompozycje, których autorem jest wokalista i basista Rafał „Ozzy” Skierka. W teledysku „Królowie punka” gościnnie wystąpił Krzysztof Skiba z zespołu Big Cyc, natomiast w klipie „Stolica” – Janusz Panasewicz z Lady Pank. Zespół współpracował też z ojcem polskiego wideoklipu, Yachem Paszkiewiczem. W 2017 r. Pandemia była muzycznym gościem Marka Sierockiego w programie „Teleexpress”. Zespół dzielił scenę z takimi zespołami, jak: Lady Pank, Dżem, Big Cyc, Lemon, Piersi, Urszula, Farben Lehre, Brodka, Andrzej Piaseczny, Ewa Farna, Piersi. W 2013 r. zdobyli główną nagrodę i wyróżnienie na DOK Rock Festiwal w Gdańsku oraz w 2014 r. wyróżnienie dla najlepszej piosenki festiwalu („Emeryt”) na Dobrej Stronie Rocka w Warszawie.
Chałturka – rock alternatywny, punk rock
Marzec 2011 – to początek. A na początku było nas sześcioro – Kruk (Furia Gniew, ex Planctus Gravatus) – śpiew, Tad (ex Mickey Mauser, Fundusz Bezrobocia, The Koniec) – śpiew, Łysy (ex Fundusz Bezrobocia, The Koniec) – bas, Warren (ex Fundusz Bezrobocia, The Koniec) – git, Lutz (ex Diphergan) – bębny, Biały (ex Zbuk, Planctus Gravatus) – git. Potem z przyczyn bardzo różnych, aczkolwiek merytorycznych, Warrena na gitarze zastąpił basista dopiero co rozwiązanej Asomii – Darek (było to w lipcu 2013). W 2016 r. na 5-lecie istnienia zespołu – Kruk opuszcza zespół, koncentrując się tylko i wyłącznie na wokalizie w Furii Gniew. W marcu 2017 r. Biały żegna się z zespołem i pozostaje nas czworo w konfiguracji: Lutz – bębny, Łysy –bas, Darek – git i Tad – śpiew. W dorobku mamy płyty „Chałturka”, „Kurde szent”, „W gorącym słońcu wujka Jarka”. Działamy w ramach Centrum Muzycznie Aktywnych Gniew.