Gościem pierwszego spotkania, które odbędzie się w poniedziałek, 10 grudnia 2018 r., będzie Jacek Hugo-Bader, jeden z najciekawszych polskich reporterów, od 1991 r. współpracujący z Gazetą Wyborczą. Autor głośnych książek, m.in. „Białej gorączki”, „Dzienników kołymskich” czy „Długiego filmu o miłości. Powrót na Broad Peak”. W 2014 r. prezydent Bronisław Komorowski nagrodził go Orderem Odrodzenia Polski. Jacek Hugo-Bader jest także dwukrotnym laureatem Grand Press oraz Nagrody Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera.

Po jednym z pierwszych, opublikowanych tekstów, w którym reporter zajął się historią Michaiła Kałasznikowa (twórcy karabinu znanego jako Kałasznikow), Badera zaczęto nazwać specjalistą od Rosji – wtedy na wyrost, lecz od tamtej pory, już ponad dwadzieścia lat podróżuje po niej i stał się jej wytrawnym znawcą, wyczulonym na niuanse obserwatorem.

Jacek Hugo-Bader znany jest także ze swojego poświęcenia dla tematu – nie wystarczy mu tylko biblioteczna kwerenda, on musi dotknąć, pojechać, poczuć, przekonać się na własnej skórze. Kiedy pisał tekst o polskich bezdomnych, postanowił zamieszkać na ulicy. Kiedy chciał zaobserwować reakcje uczestników Marszu Niepodległości w Warszawie na ciemnoskórych, ucharakteryzował się na ciemnoskórego.

W swoich dwóch najnowszych książkach, „Skusze” oraz „Audycie”, reporter próbuje opisać prawie trzydzieści lat przemian w Polsce przez pryzmat zwyczajnych i niezwyczajnych ludzkich losów. O ile w pierwszej, „Skusze”, przygląda się życiu swoich znajomych i przyjaciół, z którymi działał w podziemiu Solidarnościowym (m.in. Michałowi Boni, Ewie Hołuszko czy Maciejowi Zalewskiemu), o tyle ta druga, „Aduyt”, jest zbiorem tekstów poświęconych bohaterom reportaży, które przed dwudziestu laty trafiały na pierwsze strony Gazety Wyborczej.

Symboliczne miejsce spotkania w sercu Gdańska, miasta szczególnie istotnego w historii polskiej walki z komunizmem, będzie nie tylko okazją do rozmowy o fascynującej pracy reportera, lecz także szansą na refleksję nad sukcesami i porażkami prawie trzydziestu lat transformacji.

Spotkanie poprowadzi dramaturg Teatru Wybrzeże, Michał Kurkowski.
 

Recepta w Starej Aptece

  • 10 grudnia 2018 r., poniedziałek, godz. 18.00
  • Teatr Wybrzeże
  • scena Stara Apteka
  • ul. Teatralna 2
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

 

Logotyp projektu Recepta w Starej Aptece